Notowania

kryzys w grecji
06.02.2012 06:43

Kryzys w Grecji. Kluczowe decyzje zapadną o godzinie 11

Wszystko zależy od tych trzech polityków. Zobacz, co dzisiaj powiedzą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Wczorajsze rokowania przywódców trzech partii wchodzących w skład koalicyjnego rządu Grecji w sprawie posunięć oszczędnościowych niezbędnych do uzyskania kolejnej transzy pomocy UE i MFW, zostały odroczone do dzisiaj. *

Przywódcy trzech partii - Jeorjos Papandreu (socjalistyczny PASOK), Antonis Samaras (konserwatywna Nowa Demokracja - ND) i Jeorjos Karacaferis (skrajnie prawicowe Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne - LA.O.S) uzgodnili wczoraj, podczas pięciogodzinnych rozmów z premierem Lukasem Papademosem, posunięcia zmierzające do zmniejszenia wydatków w roku 2012 o 1,5 proc. PKB.

Posunięcia te, których domaga się UE, Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), czyli tzw. _ trojka _, mają na celu poprawę konkurencyjności gospodarki poprzez m. in. obniżki wynagrodzeń, zmniejszenie niektórych przywilejów emerytalnych i rekapitalizację banków.

Jednak rzecznik PASOK oświadczył, że przywódcy trzech partii nie byli w stanie uzgodnić szczegółów wprowadzenia w życie tych postanowień. Od uzgodnienia planu reform oszczędnościowych zależy uzyskanie przez Grecję kolejnej transzy pomocy w wysokości 130 mld euro (171 mld dolarów). Bez tej pomocy krajowi grozi niewypłacalność już w końcu marca bieżącego roku.

Według Reutera, ostateczna odpowiedź partii koalicyjnych oczekiwana jest dzisiaj o godzinie 12 czasu miejscowego (11 czasu polskiego). Premier Papademos ma następnie przekazać odpowiedź przedstawicielom _ trójki _ w Brukseli.

Analitycy podkreślają, że te niepopularne posunięcia, w kraju gnębionym przez głęboką recesję, mogą doprowadzić do przedterminowych wyborów już w kwietniu. Związki zawodowe i stowarzyszenia pracodawców ostrzegły, że cięcia płac w sektorze prywatnym tylko pogłębią recesję.

Papademos i minister finansów Ewangelos Wenizelos spotkali się oddzielnie z przedstawicielami banków (między innymi niemieckiego Deutsche Bank i francuskiego BNP Paribas) w celu sfinalizowania porozumienia o redukcji greckiego zadłużenia w tych bankach o 100 mld euro (131,6 miliarda dolarów) i do 120 procent PKB do roku 2020. Nie wiadomo, jakim rezultatem zakończyło się to spotkanie.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji w Money.pl
Bankructwo Grecji coraz bliższe. Co dalej? Jeden z czołowych europejskich polityków nie szczędzi słów na krytykę Aten. Zobacz, od czego uzależniona jest dodatkowa pomoc dla Greków.
Papademos: 130 miliardów euro to za mało Niewykluczone, że drugi pakiet ratunkowy wart 130 mld euro i redukcja zadłużenia o 100 mld mogą nie wystarczyć.
Fiasko tych negocjacji przesądzi o losach Grecji? Premier Lukas Papademos zwołał nadzwyczajne spotkanie z przywódcami partii politycznych. Wszystko przez...
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz