Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
19.03.2014 17:25

Kryzys w Grecji. Kolejny strajk pracowników sektora budżetowego

Trzy tysiące związkowców uczestniczyło w manifestacji w centrum Aten.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nauczyciele i pracownicy szpitali, rozpoczęli dziś 48-godzinny strajk w proteście przeciwko zapowiedzianym zwolnieniom. Trzy tysiące związkowców uczestniczyło w manifestacji w centrum Aten.

Jest to już drugi w ciągu ostatnich dni strajk ogłoszony przez organizatora protestów, związek zawodowy ADEDY. 12 marca przeprowadzono dobowy strajk i pięć tysięcy pracowników sektora publicznego demonstrowało przeciwko zwolnieniom prowadzonym w ramach restrukturyzacji sektora, wymuszonej na władzach przez międzynarodowych pożyczkodawców.

Plany greckiego rządu zakładają zwolnienie w sektorze publicznym do końca 2014 roku 11,5 tys. pracowników; blisko 4 tys. już zostało zwolnionych. Redukcja zatrudnienia to jeden z warunków wysuniętych przez euroland i MFW w zamian za udzielenie zadłużonej Grecji pomocy finansowej.

_ Nie - zwolnieniom, jesteśmy ludźm, a nie liczbami _, _ Nie - rozkładowi sektora publicznego _ - głosiły napisy na transparentach demonstrantów.

W piątek kierownictwo ADEDY ma wypowiedzieć się w sprawie propozycji związku zawodowego pracowników sektora prywatnego GSEE przeprowadzenia 9 kwietnia strajku generalnego.

Centrale związkowe ADEDY i GSEE od wybuchu kryzysu wielokrotnie organizowały strajki i manifestacje, które często gromadziły nawet 100 tys. ludzi. Jednak w ostatnim roku akcje strajkowe przyciągały mniej uczestników, co zdaniem mediów świadczy o rosnącym poczuciu rezygnacji w greckim społeczeństwie.

Związki zawodowe obawiają się, że pod naciskiem międzynarodowych pożyczkodawców rząd będzie zmuszony wprowadzić kolejne cięcia w wynagrodzeniach i emeryturach, aby spełnić warunki udzielonego Grecji pakietu pomocowego w wysokości 240 mld euro.

W ciągu ostatnich sześciu lat gospodarka grecka skurczyła się o blisko jedną czwartą, a bezrobocie utrzymuje się na rekordowym poziomie - w grudniu 2013 roku wyniosło 27,5 proc., najwięcej w strefie euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w grecji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz