Notowania

kryzys w hiszpanii
19.07.2012 18:44

Kryzys w Hiszpanii. Król zabiega o kontrakty dla firm

Król Juan Carlos ma przekonać rosyjskich przywódców, aby to hiszpańskie firmy m.in. zbudowały i wyposażyły superszybką kolej mającą połączyć Moskwę z Petersburgiem i Jekaterynburgiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Król Juan Carlos dostał od hiszpańskiego rządu trudne zadanie: przekonać rosyjskich przywódców, aby to hiszpańskie firmy m.in. zbudowały i wyposażyły superszybką kolej mającą połączyć Moskwę z Petersburgiem i Jekaterynburgiem.

Juan Carlos udał się w tym celu z roboczą wizytą do Moskwy i spotkał się w czwartek na Kremlu z prezydentem Władimirem Putinem i premierem Dmitrijem Miedwiediewem.

O kontrakt, wart w sumie 47 mld euro, ubiegają się różne firmy. W zeszłym roku Juan Carlos przekonał do hiszpańskich kolei Alta Velocidad Espanola (AVE) Arabię Saudyjską. Dzięki jego wstawiennictwu pociągi AVE będą łączyły Mekkę z Medyną, a hiszpańskie firmy uczestniczące w projekcie _ Kolej przez pustynię _ wzbogacą się o 6,7 mld euro.

Powstała przed 20 laty hiszpańska sieć kolejowa AVE ma 2900 km długości i łączy 80 miast. 300 pociągów osiągających prędkość 350 km na godzinę przewozi dziennie 100 tys. pasażerów. Między największymi miastami pociągi AVE kursują co godzinę. 600-kilometrową trasę między Madrytem a Barceloną pokonują w dwie i pół godziny. Cała infrastruktura AVE należy do skarbu państwa, a budowa sieci kosztowała Hiszpanię 39,5 mld euro.

AVE nie jest jedyną inwestycją, jakie za pośrednictwem monarchy chcą realizować w Federacji Rosyjskiej hiszpańskie firmy. Wejściem na rosyjski rynek są zainteresowane koncerny energetyczne, paliwowe, firmy montażowe i budowlane. Podczas spotkania z merem Moskwy Siergiejem Sobianinem król zaoferował miastu budowę największej w Europie sieci tramwajowej oraz rozbudowę rosyjskiej stolicy według projektu architekta Ricardo Bofilla.

_ - Chcielibyśmy, aby Hiszpania aktywnie uczestniczyła w umowie o partnerstwie strategicznym podpisanej w kwietniu przez Federację Rosyjską i Unię Europejską _ - oświadczył podczas pobytu na Kremlu Juan Carlos. Dodał, że Hiszpania jest zainteresowana wycofaniem wiz dla rosyjskich turystów. W tym roku Półwysep Iberyjski odwiedzi ponad milion obywateli Federacji Rosyjskiej.

Monarcha odebrał z rąk Putina przyznaną mu przed rokiem nagrodę Federacji Rosyjskiej za działalność humanitarną. W Moskwie monarsze towarzyszył szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo, minister przemysłu Jose Manuel Soria i dziewięciu przedsiębiorców reprezentujących największe, hiszpańskie firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania zdecydowała. To najsurowsze oszczędności w historii Przemawiający ostrzegali rząd: _ To może przerodzić się w bunt nie do opanowania _.
Finlandia się ugięła. Pomoże Hiszpanom Północny kraj dostał gwarancje. Sprawdź, ile potrzebują hiszpańskie banki.
Pożyczyli im już 340 mld euro. Wystarczy? Banki mają w swoich bilansach miliardy w kredytach hipotecznych. Spora część może być nigdy nie spłacona.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz