Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Protesty przeciwko cięciom

0
Podziel się:

W sumie od hasłem Nie igra się z edukacją i zdrowiem doszło do manifestacji w 55 miastach. Ich organizatorem była Platforma na rzecz Obrony Państwa Opiekuńczego i Usług Publicznych.

Kryzys w Hiszpanii. Protesty przeciwko cięciom
(Demotix/EDU BAYER/Reporter)
bFdFhRwB

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły udział w protestach w Madrycie i innych hiszpańskich miastach przeciwko cięciom budżetowym w wydatkach na ochronę zdrowia i oświatę. Media zwracają jednak uwagę, że protesty były mniej liczne niż wcześniejsze akcje.

W sumie od hasłem _ Nie igra się z edukacją i zdrowiem _ doszło do manifestacji w 55 miastach. Ich organizatorem była Platforma na rzecz Obrony Państwa Opiekuńczego i Usług Publicznych, zrzeszająca dwa główne związki zawodowe: CCOO i UGT.

Najliczniejszy był protest w Madrycie, gdzie zebrało się - według związkowców - 40 tys. ludzi. _ - Cięcia w ochronie zdrowia i edukacji są ostatnią rzeczą, którą możemy poprzeć, jako pracujący. Bez tego, co nam zostanie? _ - pytał retorycznie zatrudniony w sektorze publicznym 60-letni Domingo Zamora, który wziął udział w madryckim proteście.

bFdFhRwD

Na transparentach można było przeczytać: _ Ludu Europy, powstań _ i _ NIE _. Większości sloganów towarzyszyła ilustracja nożyczek, symbolizujących cięcia budżetowe.

W Barcelonie zebrało się ok. 700 osób - oszacowała policja. Związki twierdzą, że protestujących były 4 tysiące. _ - Ja nie mam pracy, a moi rodzice cierpią, ponieważ oboje pracują w sektorze publicznej ochrony zdrowia i to, co osiągnęli po 30 latach walki, (premier Mariano) Rajoy zniszczył w ciągu miesiąca _ - opowiadała 30-letnia Alba Sanchez.

Bardzo kontrowersyjne cięcia i oszczędności przewidują m.in. podniesienie cen leków refundowanych i ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej dla obcokrajowców (tzw. turystyka medyczna), a także podwyżki czesnego dla studentów i zwiększenie liczebności klas.

Frekwencja w niedzielnych protestach była zdecydowanie niższa niż przy okazji poprzednich demonstracji, zwłaszcza w czasie strajku generalnego 29 marca. Związki zawodowe wezwały do kolejnych manifestacji 1 maja.

bFdFhRwJ

Parlament Hiszpanii zatwierdził w środę rządowy projekt budżetu na rok 2012 przewidujący wzrost aktywów finansowych dramatycznie zadłużonego państwa o ponad 27 mld euro dzięki rekordowym przedsięwzięciom oszczędnościowym i zwiększeniu wpływów podatkowych. 10 mld euro oszczędności mają przynieść wydatki na oświatę i służbę zdrowia.

Bezrobocie w Hiszpanii jest na rekordowym poziomie 24,4 proc., co oznacza, że bez pracy jest ponad 5,6 miliona ludzi (na 47 mln).

Czytaj więcej o kryzysie w Hiszpanii w Money.pl
W Hiszpanii coraz gorzej. To już katastrofa Liczba bezrobotnych w Hiszpanii wzrosła w marcu o prawie 39 tys. i osiągnęła rekordowy poziom 4,75 mln.
Kraj sparaliżowany. Znowu protesty, bo... Ludzie boją się większego bezrobocia, ale czy może być jeszcze gorzej?
Hiszpania: Manifestują, bo nie mają pracy Co piąta osoba w wielu produkcyjnym w kraju jest bezrobotna.
bFdFhRxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)