Notowania

kryzys w hiszpanii
25.10.2013 07:09

Kryzys w Hiszpanii. Tysięczne demonstracje studentów i nauczycieli

Rząd dążąc do zmniejszenia deficytu budżetowego, obciął wydatki na oświatę w latach 2011-2012 o ponad 3 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

3/7

fot: PAP/EPA
Kilkaset tysięcy uczniów, studentów, rodziców i wykładowców demonstrowało wczoraj na ulicach hiszpańskich miast przeciwko kontrowersyjnej reformie oświaty przewidującej między innymi zwolnienia grupowe. Zapowiedziano strajk generalny, jeśli rząd nie pójdzie na ustępstwa.

W Barcelonie demonstrowało według danych organizatorów ok. 170 tys. ludzi (według policji 30 tys.) a w Madrycie ok. 40 tys. Przeciwko reformie już od 3 dni strajkują studenci. Demonstranci domagają się też dymisji ministra oświaty Jose Ignacio Werta.

Reforma, forsowana przez konserwatywny rządu Mariano Rajoya, określana jest przez związki zawodowe jako _ krok wstecz _ i faworyzująca bogate warstwy społeczeństwa oraz wroga laickim placówkom oświatowym.

Rząd Rajoya dążąc do zmniejszenia deficytu budżetowego, obciął wydatki na oświatę w latach 2011-2012 o ponad 3 mld euro (z 50,7 do 47,3 mld).

Reforma przewiduje zwolnienia grupowe w oświacie, w tym 25 tys. nauczycieli w szkołach podstawowych i średnich, 4600 wykładowców akademickich oraz 1600 urzędników administracji szkolnej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w hiszpanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz