Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Korei. Jest porozumienie w sprawie strefy Kaesong

0
Podziel się

Poinformowano, że umowa zawiera 5 punktów. Nie podano na razie szczegółów.

Kryzys w Korei. Jest porozumienie w sprawie strefy Kaesong
(Ulica w centrum Kaesŏng fot. Btxts/CC/Wikipedia)
bErkdRDV

Jest porozumienie w sprawie koreańskiej strefy ekonomicznej Kaesong. To efekt siódmej tury negocjacji Korei Północnej i Południowej. Poinformowano, że umowa zawiera 5 punktów. Nie podano na razie szczegółów.

Strefa Kaesong została zamknięta w kwietniu tego roku, kiedy Pjongjang jednostronnie i bez podania przyczyn zadecydował o wycofaniu z niej 50 tysięcy pracowników. Stanowili główną siłę roboczą w fabrykach przedsiębiorstw z Korei Południowej.

W ubiegłym miesiącu doszło do 6 spotkań przedstawicieli Północy i Południa poświęconych sytuacji w Kaesong. Obydwie delegacje nie doszły jednak do porozumienia, a po ostatniej rundzie rozmów komunistyczna Północ zagroziła nawet wprowadzeniem do strefy ekonomicznej wojska.

bErkdRDX

Seul w rozmowach żądał, aby Korea Północna wzięła na siebie odpowiedzialność za jednostronne zamknięcie strefy, a także by udzieliła gwarancji ciągłości produkcji w Kaesong w najbliższej przyszłości. Tych postulatów wcześniej Pjongjang nie akceptował, a domagał się jedynie otwarcia strefy. To właśnie Korea Północna zaproponowała w ubiegłym tygodniu powrót do rozmów.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna grozi okupacją Kaesong Ponowne otwarcie koreańskiej strefy ekonomicznej coraz bardziej odległe.
Korea odrzuca propozycje. Nie będzie pokoju Nie wiadomo, w jaki sposób Korea Płn. zamierza doprowadzić do wznowienia rozmów sześciostronnych.
Korea Północna ujawnia plany o wojnie Chiny, ich jedyny sojusznik i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów pokojowych.
bErkdREy
KOMENTARZE
(0)