Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Polsce. Cięcia ominą mundurowych?

0
Podziel się:

Poleciłem, by oszczędności budżetowe praktycznie nie dotknęły policji - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk.

Kryzys w Polsce. Cięcia ominą mundurowych?
(Reporter)

Poleciłem, by oszczędności budżetowe praktycznie nie dotknęły policji - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk, przemawiając na obchodach święta tej formacji. Podkreślił, że w czasie pokoju to właśnie policja odpowiada za bezpieczeństwo Polaków.

_ - Pamiętamy o tym, że w czasie pokoju to właśnie na policjantach spoczywa największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków i że to policjantów dotykają największe ryzyka _ - powiedział premier na pl. Zamkowym w Warszawie, podczas centralnych obchodów święta policji. Przypomniał, że policjantów, którzy zginęli na służbie, jest więcej niż żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.

_ - Ciężkie czasy dla finansów publicznych każą nam dzisiaj szukać oszczędności. Osobiście poleciłem ministrowi finansów, aby w odniesieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych te cięcia były bardzo ograniczone. A z kolei ministrowi spraw wewnętrznych poleciłem, aby w ramach tych oszczędności, które są konieczne, żeby one praktycznie nie dotknęły policji _ - podkreślił szef rządu.

_ - Niezbędne oszczędności nie mogą i nie dotkną tego, co najważniejsze dla Polaków, a więc poczucia bezpieczeństwa _ - zadeklarował premier. We wtorek rząd zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. Cięcia w resortach mają wynieść około 8,5-8,6 mld zł. Wynoszący ponad 18 mld zł budżet MSW ma zostać zmniejszony o około150 mln zł.

Tusk przypomniał, że codzienna służba policjantów _ daleka jest od świątecznych nastrojów . - Nie tylko to, że pracujecie w ciężkich okolicznościach, nie tylko to, że stajecie twarzą w twarz z przemocą, jakże często z obojętnością, nie tylko to jest tą szarą, a czasami czarną barwą waszej służby. Także to, że bardzo rzadko, właśnie tylko tak od święta, słyszycie słowa uznania, nawet wtedy, kiedy brawurowymi akcjami kończycie ważne śledztwa, nawet wtedy, kiedy w rekordowo krótkim czasie zamykacie groźnych przestępców _ - zaznaczył szef rządu.

W tym kontekście przypomniał o zatrzymaniu w ciągu kilku dni podejrzanych w dwóch sprawach - dokonanego w marcu w Gdańsku zabójstwa trzyosobowej rodziny, w tym 14-miesięcznego dziecka, oraz wywołanych w czerwcu fałszywych alarmów bombowych w 22 miejscach w całym kraju.

Szef rządu zwrócił uwagę, że służba policji to nie tylko najbardziej efektowne akcje. _ Wręcz przeciwnie, codzienność wymaga od was wyjątkowej cierpliwości, odwagi dnia codziennego _ - podkreślił.

_ - Szczególną waszą troską od pewnego czasu są polskie dzieci i ich bezpieczeństwo. W tych najtrudniejszych, najbardziej drażliwych fragmentach waszej służby, jaką jest interwencja w rodzinie, gdzie dorosłego, czy dziecko spotyka codzienna przemoc. Dlatego dzisiaj tak mocno podkreślamy niezwykłą cierpliwość, częstą odwagę, delikatność funkcjonariuszy polskiej policji wtedy, kiedy muszą podejmować te najmniej wdzięczne interwencje _ - dodał Tusk.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/194/m262082.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;polsce;kaczynski;znowu;obwinia;rzad,81,0,1349713.html) *Rząd zabiera najsłabszym? Kaczyński ostrzega * W Polsce są obecnie dwie koncepcje rozwoju kraju: PiS i PO. Co się stanie, jak wybierzemy drugą opcję? Na pl. Zamkowym nagrodzono pięcioro laureatów konkursu _ Policjant, który mi pomógł _. To plebiscyt organizowany przez Niebieską Linię, w którym nagrody otrzymują funkcjonariusze szczególnie zaangażowani w ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową. Kolejnych pięciu funkcjonariuszy z województwa lubuskiego - pierwszego, w którym ma zostać wdrożony pilotażowy program dotyczący szacowania ryzyka zagrożenia przemocą w rodzinie - odebrało algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie, które MSW opracowało
razem z organizacjami pozarządowymi.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że policja stworzy nowy system reagowania na sytuacje zagrożenia ludzkiego życia wskutek przemocy domowej. Państwo i policja nie są w stanie wykorzenić zła - mówił Sienkiewicz - ale mogą dołożyć wszelkich starań, żeby uratować chociaż parę ludzkich istnień.

_ - Próg prywatnego domu to nie może być bariera przed stosowaniem prawa, a czasami głośny i niewygodny sąsiad nie jest tylko niewygodnym sąsiadem, ale często jest przestępcą. Naszym obowiązkiem jest go powstrzymać. Temu ma służyć algorytm _ - podkreślił minister.

Komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński przypomniał, że według sondaży 89 proc. Polaków uznaje swoje miejsce zamieszkania za bezpieczne. _ Ten rekordowo wysoki wynik poczucia bezpieczeństwa, najlepszy od 1987 r., ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości i wzrostem naszej skuteczności. Aż w siedmiu na każde 10 przestępstw zostaje ustalony podejrzany _ - mówił Działoszyński.

Przypomniał, że na drogach spadła liczba wypadków, zabitych i rannych, do czego przyczynili się policjanci z drogówki dziennie przeprowadzający 15 tys. kontroli. Zwrócił uwagę na program standaryzacji komend i komisariatów, zmiany w strukturze Komendy Głównej Policji oraz wzmacnianie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

W południe na Zamku Królewskim funkcjonariusze odebrali odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie. Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych było czterech policjantów zaangażowanych w zatrzymanie podejrzanego o wywołanie fałszywych alarmów bombowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m275757.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jacek;rostowski;wciaz;wierzy;w;zielona;wyspe,141,0,1349005.html) *Rostowski wciąż wierzy w Zieloną Wyspę * -_ Polska gospodarka, nawet przy długotrwałej stagnacji w strefie euro, będzie rozwijała się znacznie szybciej niż średnia europejska _- uważa minister finansów. Na pl. Zamkowym odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowych policjantów z garnizonu stołecznego. Można tam oglądać wystawę policyjnego sprzętu i wyposażenia, m.in. radiowozów i motocykli różnych typów, robotów wykorzystywanych przez pirotechników i wyposażenie funkcjonariusza z oddziału prewencji. Rano w Komendzie Głównej Policji oddano hołd funkcjonariuszom poległym na służbie i zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Związane ze świętem policji uroczystości zaplanowano też na najbliższe dni. W niedzielę na warszawskiej Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny. Na wystawie policyjnego sprzętu będą m.in. opancerzone pojazdy należące do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i szkoły w Szczytnie oraz mobilne stanowisko dowodzenia. Swoje wyposażenie zaprezentują antyterroryści i pirotechnicy. W planach są także pokazy koni i tresury psów służbowych oraz symulator dachowania. Wystąpią też policyjne orkiestry oraz zespoły rockowe i disco polo. W meczu piłki nożnej zmierzą się reprezentacje polskiej i niemieckiej policji. Wcześniej w bazylice św. Krzyża mszę św. w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin odprawi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski wręczy dwóm komendantom wojewódzkim policji nominacje na _ generalskie _ stopnie nadinspektorów. Otrzymają je insp. Ryszard Wiśniewski z Gorzowa Wielkopolskiego i insp. Zdzisław Stopczyk z Rzeszowa. Obaj kierują swoimi garnizonami od lutego 2012 r. Obaj są absolwentami policyjnej szkoły w Szczytnie i Uniwersytetu Łódzkiego.

Z kolei we wtorek w Ostrołęce prezydent weźmie udział w mazowieckich obchodach święta policji. Święto policji obchodzone jest 24 lipca. Tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier ogłosił pierwsze kroki oszczędnościowe Nie będzie bezpośredniego podniesienia podatków, ale w drastyczny sposób zostaną ograniczone ulgi fiskalne.
O tym Tusk będzie rozmawiał w Hiszpanii Sytuacja gospodarcza tego kraju i bezrobocie będą przedmiotem międzyrządowych konsultacji z Madrytem.
Oszczędzą blisko pół miliona euro. Jak? Spowodowane kryzysem cięcia nie oszczędzą we Francji nawet tegorocznych obchodów 224. rocznicy zburzenia Bastylii.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)