Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Bankrutuje 17 firm dziennie

0
Podziel się:

Wskaźnik bankructw jest o 10,7 proc. wyższy niż w ubiegłym roku - informują portugalskie media.

Kryzys w Portugalii. Bankrutuje 17 firm dziennie
(freddie boy/CC/Flickr)

_ - __ Wskaźnik bankructw jest o 10,7 proc. wyższy niż w ubiegłym roku _ - informują portugalskie media.

Według telewizji RTP, z każdym dniem przybywa w portugalskich sądach wniosków o wszczęcie postępowania upadłościowego, głównie z powodu _ trudności ze spłatą zaciągniętych w bankach kredytów _.

_ - Tylko w pierwszym półroczu tego roku wnioski takie złożyło aż 3014 przedsiębiorców, co daje miesięczną średnią 517 bankrutujących spółek. Oznacza to wzrost o 10,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2010 r. _ - oszacowała RTP.

Najwięcej upadłości notowanych jest w aglomeracji lizbońskiej oraz w Porto i Bradze, na północy kraju.

Z szacunków gazety _ Publico _ wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat w Portugalii zbankrutowało już niemal 19 tys. spółek.

Kryzys zbiera największe żniwo w sektorze włókienniczym, odzieżowym, skórzanym oraz obuwniczym. _ - Szybko przybywa też bankrutów w branży budowlanej oraz wśród hurtowni _ - poinformował lizboński dziennik _ Diario Economico _.

Najmniejszy odsetek likwidowanych firm odnotowany został w turystyce, logistyce oraz w sektorze produkcji spożywczej.

Zdaniem komentatorów, pozytywnym sygnałem dla portugalskiej przedsiębiorczości jest rosnąca szybko liczba nowych firm. Tylko między styczniem a czerwcem 2011 r. zarejestrowano aż 20 tys. nowych podmiotów gospodarczych, czyli o prawie 18 proc. więcej niż w I półroczu 2010 r.

Według statystyk Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie, na terenie Portugalii zarejestrowanych jest niewiele ponad 1 mln podmiotów gospodarczych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;portugalii;zaostrza;rezim;budzetowy;na;2012;r;,141,0,883085.html) Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczki;dla;portugalii;i;irlandii;beda;nizej;oprocentowane,111,0,878959.html) Pomoc jednak nie tylko dla Grecji. "Dzięki Bogu" Także niektóre inne kraje skorzystają z obniżonego oprocentowania pożyczek otrzymywanych przez nie z funduszu pomocowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t92234.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;w;portugalii;niepokoi;swiat,99,0,877155.html) Ratując gospodarkę korumpują kraj? Organizacje pozarządowe w kraju domagają się zwiększonego nadzoru ze strony władz i partnerów społecznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)