Notowania

portugalia
16.09.2014 12:27

Kryzys w Portugalii. Kraj zarobił miliardy na prywatyzacji

Sprzedaż publicznych firm dała skarbowi państwa 9,2 mld euro. Najbardziej opłacalną transakcją była prywatyzacja spółki ubezpieczeniowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Prywatyzacja w Portugalii trwa w najlepsze. W czasach kryzysu sprzedaż państwowych spółek przynosi Lizbonie wielomiliardowe zyski.

Z rządowego raportu, do którego dotarła agencja informacyjna Lusa wynika, że przychody z prywatyzacji przekroczyły założenia zawarte w programie antykryzysowym, realizowanym pod okiem międzynarodowych wierzycieli Portugalii.

Do tej pory sprzedaż publicznych firm dała skarbowi państwa 9,2 mld euro. Najbardziej opłacalną transakcją była prywatyzacja spółki ubezpieczeniowej należącej do Generalnej Kasy Depozytowej, która przyniosła ponad 1,5 miliarda euro.

Prawie miliard euro dała sprzedaż portugalskiej poczty. Budżet zainkasował także spore sumy za spółki REN odpowiedzialną za utrzymanie sieci kolejowej i ANA, zarządzającą krajowymi lotniskami.

Proces prywatyzacji ma być w najbliższym czasie kontynuowany. Pod młotek mają iść jeszcze między innymi koleje towarowe i portugalskie przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych spółek przeznaczonych na sprzedaż są linie lotnicze TAP, rząd ogłosił jednak, że o losach firmy zadecyduje dopiero, gdy _ zdobędzie pewność co do tego, że transakcja będzie sukcesem _.
Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz