Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. MFW przyznał kolejną transzę pomocy

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pompuje miliardy w dotkniętą recesją gospodarkę.

Kryzys w Portugalii. MFW przyznał kolejną transzę pomocy
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził przekazania Portugalii kolejnej transzy pomocy w wysokości 5,17 mld euro. Pogratulował także postępu dokonanego przez ten kraj w odbudowie gospodarki.

W komunikacie MFW podkreślono, że _ z uwagi na bardzo trudne warunki zewnętrzne i wewnętrzne program portugalskich reform jest podstawą osiągnięcia sukcesu, odzyskania zaufania rynków i wzrostu gospodarczego _. MFW podkreślił też konieczność redukcji deficytu budżetowego Portugalii.

Wraz z tą sumą Portugalia otrzymała już od MFW 18,56 mld euro w ramach pożyczki w wysokości 27,6 mld euro, przyznanej temu krajowi w maju 2011 roku. Zachodni kredytodawcy ustalili pod koniec lutego, że Lizbona spełnia warunki postawione jej w zamian za międzynarodowy pakiet pomocowy w wysokości 78 mld euro.

Portugalia, trzeci po Grecji i Irlandii kraj strefy euro, który korzysta z zagranicznej pomocy finansowej, realizuje program reform i oszczędności uzgodniony w maju 2011 roku. Jednym z jego warunków jest obniżenie w tym roku deficytu budżetowego do 4,5 proc. PKB (w ubiegłym roku wyniósł 5,9 proc. PKB).

Komisja Europejska szacuje, że portugalska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,3 proc. PKB. Bezrobocie, które w ostatnim kwartale 2011 roku sięgnęło rekordowego poziomu 14 proc., pod koniec tego roku powinno ustabilizować się na poziomie 14,5 procenta.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro w Money.pl
Kamienie i petardy za korzystanie z bankomatu W proteście zorganizowanym przez największą lewicową centralę związków zawodowych CGTP, brało udział łącznie kilkanaście tysięcy osób.
Wygwizdali Coelho. Tłumy przed uniwersytetem Gdy Passos Coelho przybył po południu pod uniwersytet, gdzie odbywała się uroczystości z okazji stulecia uczelni, powitały go gwizdy i złowrogie okrzyki.
Pomylili się w sprawie Grecji? Teraz żałują Już piąty rok kraj pogrążony jest w recesji. Unijni urzędnicy zbyt wyśrubowali wymagania?
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)