Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Największe od dwóch lat demonstracje antyrządowe

0
Podziel się:

Gigantyczne demonstracje w Portugalii. Protestującym nie podoba się oszczędnościowa polityka rządu.

Kryzys w Portugalii. Największe od dwóch lat demonstracje antyrządowe
(PAP/EPA)
bEsjiYTF

Co najmniej milion osób uczestniczyło w Lizbonie i w trzydziestu innych miastach Portugalii w demonstracjach przeciwko polityce oszczędnościowej konserwatywnego rządu, która według liderów związkowych doprowadziła do zapaści gospodarczej .

Komentatorzy portugalskich stacji radiowych i telewizyjnych ocenili, że fala demonstracji zorganizowanych pod hasłem _ Niech spada trojka! _, była najbardziej masowym od dwóch lat wystąpieniem przeciwko realizacji antykryzysowych zaleceń Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego realizowanych w Portugalii.

Od zobowiązania rządu premiera Pedro Passosa Coelho do wprowadzenia w życie drastycznych cięć budżetowych trojka uzależniła udzielenie Portugalii pomocy antykryzysowej w wysokości 78 miliardów euro w maju 2011 r.

bEsjiYTH

Liczba _ 17,6 proc. _ - tyle wynosiło pod koniec lutego bezrobocie w Portugalii - wymalowana była na wielu transparentach niesionych przez demonstrantów.

Sobota nieprzypadkowo została wybrana przez porozumienie portugalskich central związkowych na przeprowadzenie demonstracji. Tego dnia przybyli z kolejną wizytą do Portugalii przedstawiciele trojki, aby ocenić postępy polityki cięć w wydatkach mających zmniejszyć deficyt budżetowy.

Przewidywane pogłębienie recesji gospodarczej, według prognoz rządowych trzeci rok z rzędu przyniesie spadek PKB. W tym roku - o 2 proc.

W Lizbonie tłum demonstrantów, wśród których byli również ludzie w mundurach wojskowych, gromadził się od godziny 16 (17 czasu polskiego) pod pomnikiem markiza de Pombal, wielkiego 18-wiecznego reformatora gospodarki portugalskiej, skąd pochód ruszył szeroką Avenida Liberdade, aleją Wolności, w dół ku handlowemu śródmieściu stolicy położonej nad Tagiem.

bEsjiYTN

Na centralnym jej placu, monumentalnym placu Handlu, odbył się wielki wiec protestacyjny.

Uczestnicy demonstracji zorganizowanej - podobnie jak w całym kraju - pod hasłem _ Niech spada trojka! _, szli śpiewając popularną pieśń _ Grandola vila morena _, która stała się w kwietniu 1974 roku hymnem bezkrwawej rewolucji goździków (położyła kres panowaniu rządu faszystowskiego i wojnie kolonialnej w afrykańskich koloniach Portugalii).

Liderzy na wiecach, którymi kończyły się pochody protestacyjne w całej Portugalii, domagali się ustąpienia koalicyjnego rządu prawicowej Partii Socjaldemokratycznej.

Oprócz masowych redukcji etatów, zwolnień i obniżek płac, rząd zapowiedział na bieżący rok generalne podniesienie podatków, dalsze posunięcia prywatyzacyjne i ogólną _ reformę państwa _, która ma przynieść w sumie 4 miliardy euro oszczędności budżetowych.

bEsjiYTO

Demonstracje poparcia dla portugalskiego ruchu organizowanego pod hasłem _ Niech spada trojka! _ zapowiedzieli również związkowcy w Londynie, Bostonie, Paryżu, Madrycie i Barcelonie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich gospodarka daleka od wyjścia na prostą Lizbona radzi sobie z realizacją antykryzysowego planu oszczędnościowego?
Afera w Portugalii. Były premier przesadził? Jose Socrates podpisał kontrakt z farmaceutycznym gigantem ze Szwajcarii, który wcześniej... zarabiał na państwowych kontraktach.
Chcą kar za grzebanie w śmietnikach Główne portugalskie firmy oczyszczania miast domagają się od rządu wprowadzenia kar za grzebanie w śmietnikach.
Tak portugalscy nauczyciele walczą o swoje Zainicjują dziś _ tydzień żałoby i walki profesorów _. Sprzeciwiają się cięciom budżetowym i reformom, które nakładają na nich nowe obowiązki.
bEsjiYUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)