Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Nie mogą pracować, to pomagają

0
Podziel się

Wolontariat jest coraz powszechniejszym zajęciem w ogarniętej bezrobociem Portugalii.

Kryzys w Portugalii. Nie mogą pracować, to pomagają
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bDAwHEyd

Wolontariat jest coraz powszechniejszym zajęciem w ogarniętej bezrobociem Portugalii. Bezinteresowną pomoc w charakterze ochotników niesie prawie 1,8 mln z 10 mln mieszkańców kraju, z czego blisko połowa w organizacjach o charakterze społecznym.

_ - Na terenie całego kraju działa już ponad 1,8 mln ochotników, z których 700 tys. pełni funkcje w ramach struktur organizacyjnych różnych instytucji _ - oszacowała Elisa Borges, koordynatorka z Krajowej Rady Promowania Wolontariatu (CNPV).

Przypomniała, że praktycznie we wszystkich portugalskich gminach działają projekty integrujące ochotników. _ - Wiele z nich to regularne akcje, które są w fazie intensywnego rozwoju. Dotyczą one zazwyczaj zaangażowania w pracę charytatywną, opiekuńczą lub wychowawczą _ - dodała Borges.

bDAwHEyf

Szacuje się, że od lutego 2011 r. liczba wolontariuszy w Portugalii wzrosła o ponad 300 tys. Większość z nich zasila struktury organizacji społecznych i religijnych.

_ - Wolontariat jest dobrym sposobem na bezrobocie i coraz więcej osób bez pracy chce pomagać w instytucjach społecznych, takich jak nasza. W tym roku odnotowaliśmy wyraźny wzrost liczby nowych wolontariuszy spośród grona bezrobotnych _ - powiedział dyrektor portugalskiej Caritas Eugenio Fonseca.

Bezrobocie w Portugalii jest największe od ponad 40 lat - bez zatrudnienia pozostaje 16,3 proc. osób zdolnych do pracy. To obecnie trzeci z najwyższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z bezrobociem? Zobacz prognozy Sytuacja na naszym rynku pracy może się jeszcze pogorszyć - wynika z prognoz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Polska na krawędzi. Będzie tak samo źle, jak w 2009 roku Ostre hamowanie gospodarki, mocny wzrost bezrobocia - prognozy dla Polski są coraz gorsze. Zobacz, co nas czeka w 2013 roku.
400 tysięcy ludzi na bruk. Lokomotywa gospodarki ostro hamuje Eksperci mówią, że nowych bezrobotnych będzie cztery razy więcej, niż przewiduje rząd.
bDAwHEyl
bDAwHEyG
Źródło:
KOMENTARZE
(0)