Notowania

kryzys w portugalii
16.10.2012 07:01

Kryzys w Portugalii. Ostre protesty przeciw cięciom

Co najmniej 10 policjantów zostało rannych w nocnych zamieszkach w centrum Lizbony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Co najmniej 10 policjantów zostało rannych w nocnych zamieszkach w centrum Lizbony. Funkcjonariusze broniący dostępu do Zgromadzenia Republiki oraz siedziby premiera aresztowali kilka osób.

Do starć z policją doszło późnym wieczorem pod siedzibą parlamentu w Lizbonie. W prawie 3-tysięcznym tłumie przeważali młodzi członkowie tzw. ruchu oburzonych, a także bezrobotni. Manifestanci domagali się natychmiastowej dymisji rządu Pedra Passosa Coelho, a także zerwania umowy zawartej przez Portugalię z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską.

Zamieszki poprzedziło stworzenie kordonu, którym manifestanci otoczyli budynek parlamentu. W broniących dostępu do obiektu policjantów najpierw rzucano petardami, a następnie butelkami. Kilku protestujących po sforsowaniu barierek bezpieczeństwa starło się z funkcjonariuszami.

Przed północą protestujący przenieśli się pod zlokalizowaną nieopodal parlamentu siedzibę premiera Portugalii, gdzie doszło do kolejnych zamieszek.

_ - W ich efekcie rannych zostało 10 naszych funkcjonariuszy. Sytuacja jednak szybko została opanowana. Udało nam się już rozpędzić tłum _ - poinformował rzecznik policji portugalskiej stolicy.

Głównym powodem pojawienia się manifestantów pod parlamentem był ogłoszony w poniedziałek wieczorem przez ministra finansów Vitora Gaspara projekt budżetu na 2013 r. Dokument przewiduje m.in. drastyczne oszczędności w wydatkach publicznych, a także zwolnienia w administracji państwowej oraz podwyżkę podatków.

W zawartej w maju ubiegłego roku umowie kredytowej Portugalia w zamian za 78 mld euro pomocy ze strony MFW i UE zobowiązała się do naprawy swoich finansów publicznych oraz surowego programu oszczędnościowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostre cięcia? Zlikwidowali im 13 i 14 wypłatę W 2011 roku z portugalskiego budżetu zostało wypłacone na pensje pracownicze łącznie 19,4 mld euro.
Chwalą się szybkim wzrostem wydobycia Galp Energia, największa spółka paliwowo-wydobywcza Portugalii, zwiększyła eksploatację złóż ropy naftowej o blisko 25 procent.
Blisko dobę radzili nad podwyżką podatków Projekt budżetu przewiduje zwiększenie podatków i ograniczenie możliwości podwyżek cen energii elektrycznej.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, kryzys, budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz