Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Strajki przeszkodzą w przyjęciu budżetu?

0
Podziel się:

Urzędnicy domagają się długoterminowych umów o pracę.

Kryzys w Portugalii. Strajki przeszkodzą w przyjęciu budżetu?
(freddie boy/CC/Flickr)

Należący do związków zawodowych pracownicy Zgromadzenia Republiki w Lizbonie zapowiedzieli strajk w parlamencie. Przeprowadzenie go na przełomie listopada i grudnia może utrudnić przyjęcie budżetu Portugalii na 2012 rok.

Według dokumentu informującego o strajku, protest pracowników portugalskiego parlamentu może się rozpocząć 29 listopada, czyli w dniu zaplanowanej dyskusji nad rządowym projektem budżetu na 2012 rok. Jego głosowanie, przewidziane na ostatni dzień miesiąca, w sytuacji protestu musiałoby zostać przełożone na trzeci tydzień grudnia i utrudniłoby przyjęcie go w tym roku.

_ W piśmie przekazanym kierownictwu Zgromadzenia Republiki pracownicy parlamentu wskazali, że okres, w którym może odbyć się strajk, będzie wydłużony do 9 grudnia _ - poinformowały portugalskie media.

W odpowiedzi na groźbę strajku Assuncao Esteves, przewodnicząca Zgromadzenia Republiki, zapewniła, iż na wypadek protestu _ parlament dołoży wszelkich starań, aby zapewnić rezerwową ekipę urzędników w liczbie niezbędnej do jego funkcjonowania _.

W połowie października przedstawiciele personelu parlamentu zapowiedzieli, że sparaliżują jego prace, jeśli nie otrzymają gwarancji długoterminowych umów o pracę. W maju, podczas ostatniej sesji poprzedniego parlamentu, przyjęty został nowy statut personelu Zgromadzenia Republiki. Przewiduje on m.in. umowę na czas nieokreślony dla urzędników zatrudnionych w parlamencie w drodze konkursu. Do jej zerwania potrzebna jest zgoda obu stron.

Tymczasem centroprawicowa koalicja w założeniach budżetowych na 2012 rok przewidziała zmiany statutu pracowników Zgromadzenia Republiki, które przewidują krótkoterminowe umowy o pracę.

Niezadowolenie personelu portugalskiego parlamentu wywołują też drastyczne cięcia budżetu Zgromadzenia Republiki. W 2012 roku zostanie on ograniczony aż o 27 procent. Redukcje obejmą nie tylko płace pracowników zarabiających powyżej 1000 euro, ale także wydatki na prezenty, publikacje, sprzątanie, a nawet kwiaty. Łączna kwota środków przekazanych parlamentowi w przyszłym roku wyniesie 95 mln euro.

_ - Analizujemy sytuację. Sprawdzamy, czy podłożem zapowiedzianego strajku są rzeczywiście kwestie dotyczące warunków pracy, czy raczej próba zastopowania przyjęcia budżetu _ - powiedział Duarte Pacheco, sekretarz Zgromadzenia Republiki w Lizbonie.

Więcej na temat problemów Portugalii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;ekonomisci;krytykuja;budzet,14,0,939278.html) W Portugalii tną jak leci. "Zabiją klasę średnią" Założenia budżetowe rządu Pedra Passosa Coelho na przyszły rok obiektem krytyki ze strony ekonomistów w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t161110.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;portugalii;nie;chca;oszczedzac;groza;rozlewem;krwi,166,0,936358.html) Nie chcą oszczędzać i grożą rozlewem krwi W Portugalii wzbudziły oburzenie zapowiedzi kolejnych drastycznych cięć budżetowych. O oszczędnościach poinformował premier Pedro Passos Coelho.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;portugalii;zaostrza;rezim;budzetowy;na;2012;r;,141,0,883085.html) Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)