Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii zmusił ludzi do sprzedaży pamiątek

0
Podziel się:

Nasilający się kryzys finansowy zmusza wiele rodzin w Portugalii do pozbywania się złotej biżuterii i pamiątek zawierających ten cenny metal.

Kryzys w Portugalii zmusił ludzi do sprzedaży pamiątek
(PAP/EPA)

Nasilający się kryzys finansowy zmusza wiele rodzin w Portugalii do pozbywania się złotej biżuterii i pamiątek zawierających ten cenny metal. W ostatnim roku sprzedaż złota w tym kraju zwiększyła się o 100 procent.

W 10-milionowej Portugalii działa obecnie około 6 tysięcy punktów prowadzących skup złota, które posiadają pozwolenie na obrót tym metalem. Nielegalnych placówek przetapiających złoty kruszec może być jednak dwa razy więcej.

Z obserwacji ekspertów wynika, że nasilone w ostatnich miesiącach zjawisko wyprzedaży złota utrzyma się do końca roku. Właściciele firm skupujących cenny metal przewidują, że obecny rok będzie nawet lepszy od poprzedniego. Tymczasem w samym tylko 2011 roku w Portugalii sprzedano ok. 14 ton złota o łącznej wartości 520 mln euro, czyli niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

_ - Coraz częściej złoto jest sprzedawane przez Portugalczyków w formie starych, często wielowiekowych pamiątek rodzinnych, które na rynku nie są traktowane jak zabytkowe dzieła sztuki. Ich wartość oceniana jest wielokrotnie nie w zależności od rzeczywistej wartości, a jedynie od wagi. Niestety, nierzadko przetapiane są one na zwyczajne sztabki złota _ - twierdzi Dario Viegas, pracownik jednego z lizbońskich sklepów skupujących szlachetny metal.

Zjawisko potwierdza Krajowe Stowarzyszenie Konsumenta w Lizbonie (DECO). W trakcie inspekcji przeprowadzonej w 17 sklepach skupujących złoto na stołecznej Starówce wykazano drastyczne rozbieżności w wycenie tego samego towaru.

_ - Za tę samą złotą monetę 1 funta, za którą właściciel zapłacił niegdyś 280 euro, punkty skupu oferowały od 110 do 220 euro. Nasi kontrolerzy wykazali niemal 50-procentową różnicę w ocenie wartości przedmiotu nawet w sklepach tej samej sieci _ - ujawnił przedstawiciel DECO.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/253/m153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;w;ciagu;roku;przybylo;100;tys;bezrobotnych,247,0,1027575.html) *Zastraszający wzrost bezrobocia w tym kraju * Kryzys gospodarczy w tym kraju doprowadził już do upadku wielu firm. Teraz ludzie nie mają gdzie pracować Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie wynika, że większość portugalskiego złota po przetopieniu na sztabki trafia na eksport, głównie do Belgii. Zjawisko to co roku się nasila. Tylko w 2011 roku zagraniczny eksport cennego kruszcu wzrósł o 140 proc. wobec roku poprzedniego.

Ubiegłoroczne statystyki nie objęły Narodowego Banku Portugalii (BdP), którego rezerwy złota, szacowane na 13 mld euro, należą do czternastu największych na świecie. Jednak jak zapewniają władze banku, w ciągu ostatnich dwóch lat BdP nie przeprowadził żadnej transakcji z udziałem szlachetnego kruszcu.

Czytaj więcej o kryzysie w Portugalii i sprzedaży złota
Zaskakujące skutki kryzysu w Portugalii Z powodu recesji sprzedaż pieczywa spadła o jedną czwartą.
Mają długi? Niech sprzedadzą złoto Zanim Portugalia sięgnie po pomoc finansową, powinna sprzedać swoje rezerwy złota - radzą Niemcy. Ma blisko 400 ton.
To pierwszy kraj, który wyjdzie z kryzysu euro? Międzynarodowy Fundusz Walutowy pompuje miliardy w dotkniętą recesją gospodarkę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)