Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki niemcy-usa
11.07.2014 19:35

Kryzys w stosunkach na linii Niemcy - USA

Wydalenie przez Niemcy głównego przedstawiciela służb wywiadowczych USA w Berlinie oznacza wręcz zamrożenie współpracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Barack Obama i Angela Merkel

_ - Wydalenie głównego przedstawiciela służb wywiadu USA z Niemiec, kraju sojuszniczego, jest sytuacją niemal bez precedensu i bardzo poważną. To paraliżuje częściowo system wymiany informacji między wywiadami USA i Niemiec _ - ocenia ekspert ds. wywiadu James Bamford.

_ - To jest bardzo poważna sytuacja, która się prawie nigdy nie zdarzyła w relacjach z krajem, który jest zaprzyjaźniony z USA; jest krajem sojuszniczym _ - powiedział dzisiaj w publicznym radiu NPR Bamford, autor wielu książek poświęconych amerykańskiemu wywiadowi.

Jak dodał, wydalenie przez Niemcy głównego przedstawiciela służb wywiadowczych USA w Berlinie oznacza wręcz zamrożenie współpracy wywiadowczej między USA a Niemcami, dopóki USA nie znajdą nowej osoby na to stanowisko. _ - On nie tylko kierował CIA, ale wszystkimi służbami wywiadowczymi USA (w Niemczech), w tym oddziałem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Więc wyrzucenie go zaburzyło cały system wymiany informacji między USA a Niemcami _ - powiedział Bamford.

Tymczasem - zauważył - ta wymiana jest niezwykle ważna dla obu państw. _ Niemcy czerpią ogromne korzyści z dzielenia się informacjami wywiadowczymi z Waszyngtonem. To obopólnie bardzo opłacalna współpraca, zwłaszcza po zamachach 11 września 2001 roku, gdyż okazało się, że wielu terrorystów powiązanych z tymi atakami żyło w Niemczech. Oba kraje bardzo blisko współpracują ze sobą w kwestiach związanych z walką z terroryzmem _ - powiedział ekspert.

Berlin wezwał w czwartek szefa komórki służb wywiadowczych USA w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Niemczech do opuszczenia kraju. Kilka dni wcześniej pracownik niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) został aresztowany pod zarzutem sprzedania służbom USA w ciągu dwóch lat 218 dokumentów. W środę władze Niemiec poinformowały, że aresztowano kolejną osobę - urzędnika ministerstwa obrony, podejrzanego o działalność szpiegowską na rzecz USA.

Jak ocenia Bamford, sytuacja przypomina wydarzenia z połowy lat 80., gdy USA złapały izraelskiego szpiega Jonathana Pollarda, który pracował jako analityk w wywiadzie amerykańskiej marynarki wojennej. Został zatrzymany pod zarzutem przekazywania tajnych informacji wywiadowi izraelskiemu i skazany na karę dożywotniego więzienia.

_ - To spowodowało ogromny skandal i utratę zaufania w relacjach USA i Izraela, bo USA były oburzone, że zaprzyjaźniony kraj ma szpiega w jego wywiadzie _ - powiedział Bamford. _ Czym innym są zarzuty w sprawie elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez NSA, a czym innym planowanie szpiegowania w służbach wywiadowczych drugiego kraju, z czym mamy do czynienia tutaj _ - dodał.

Także _ New York Times _ zauważył w czwartek, że sytuacja jest prawie bezprecedensowa. W 1995 roku także Francja wyrzuciła z Paryża głównego przedstawiciela służb wywiadu USA oraz jego zastępcę i dwóch innych pracowników komórki wywiadu USA, gdyż mieli próbować przekupić francuskich agentów, by dostarczali informacje na temat stanowiska Francji w negocjacjach handlowych.

_ - Ale wczorajsze posunięcie (Berlina) jest potencjalnie bardziej znaczące, gdyż współpraca wywiadowcza między USA a Niemcami jest historycznie znacznie bliższa niż ta z Francją _ - ocenia _ NYT _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki niemcy-usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz