Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Kolejny kraj może poprosić o pomoc

0
Podziel się:

W ostatnich dniach podjęto decyzję o dofinansowaniu hiszpańskich banków kwotą 100 mld euro.

Kryzys w strefie euro. Kolejny kraj może poprosić o pomoc
(SIPA/East News)

Należący do strefy euro Cypr dał mocno do zrozumienia, że przed końcem miesiąca może się zwrócić o międzynarodową pomoc finansową, zarówno dla swych banków, jak i dla państwa.

_ - Sprawa jest pilna. Wiemy, że dokapitalizowanie cypryjskich banków musi zostać zakończone do 30 czerwca, więc zostało już niewiele dni _ - powiedział minister finansów Wasos Sziarlis. 1 lipca Cypr obejmuje rotacyjne przewodnictwo w UE.

Reuters wskazuje, że rośnie presja na Cypr, by zwrócił się o pomoc, żeby uratować drugi co do wielkości Cyprus Popular Bank, którego tarapaty są konsekwencją kryzysu zadłużenia w Grecji.

Odpowiadając na pytanie, czy ewentualna prośba o pomoc będzie dotyczyła wsparcia dla banków, Sziarlis oświadczył, że - jego zdaniem - będzie to _ szeroko zakrojony pakiet _.

_ - Kiedy występuje się o mechanizm wsparcia, bierze się pod uwagę wszystkie fakty, łącznie z potrzebami, które mogą się pojawić w nadchodzących okresach _ - powiedział i podkreślił, że ewentualny wniosek o pomoc dotyczyłby _ nie tylko obecnej sytuacji i dokapitalizowania banków, lecz także przyszłych potrzeb _.

Na dokapitalizowanie Cyprus Popular Bank potrzeba równowartości 10 proc. cypryjskiego PKB. Bank ten szuka inwestora, który byłby gotów wnieść niezbędne 1,8 miliarda euro. Jeśli go nie znajdzie, na ratunek będzie musiał pospieszyć rząd.

Sziarlis nie potrafił powiedzieć, o jaką pomoc miałby ostatecznie wystąpić jego kraj. W przyszłym roku Cypr będzie musiał spłacić ponad 2 miliardy euro krótkoterminowych długów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m190415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/polska;moze;byc;lepsza;od;hiszpanii;ale;nie;podczas;euro,134,0,1102470.html) *Polska może być lepsza od Hiszpanii. Ale nie podczas Euro * Jakie nauki powinniśmy wyciągnąć z hiszpańskich kłopotów? Pisze Arkadiusz Droździel. Reuters przewiduje, że Cypr może wystąpić do partnerów ze strefy euro z wnioskiem o pomoc podczas najbliższego weekendu lub tydzień później. Wnioski takie składa się zwykle podczas weekendów, żeby zapobiec zakłóceniom na rynkach. Podobnie było w sobotę w przypadku Hiszpanii. Agencja odnotowuje, że dotychczas Cypr powstrzymywał się od poproszenia o pomoc _ wystraszony doświadczeniami Grecji _. Nikozja obawia się też, że w zamian za pomoc zażądano by od niej zmian w systemie podatkowym. Podatki na Cyprze należą do najniższych w Europie.

Reuters pisze, że Cypr prowadzi osobne negocjacje _ z krajem trzecim _ w nadziei, że ostatecznie pomoże mu to w uzyskaniu od partnerów w UE lepszych warunków, na jakich otrzyma pomoc. Ten _ trzeci kraj _ nie został wymieniony, ale powszechnie przypuszcza się, że chodzi o Chiny. Pod koniec zeszłego roku Cypr otrzymał 2,5 mld euro pożyczki od Rosji, omijając partnerów w UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wierzą w Hiszpanię. "To jest gra na czas" Pomoc, jakiej bankom Hiszpanii udzieli strefa euro jest grą na czas samego euro landu - pisze _ Financial Times _.
Są źli, bo Unia pożycza lekką ręką Hiszpanii Wiceminister finansów Irlandii twierdzi jednak, że warunki pomocy dla Hiszpanii są takie same, jak Irlandii, a być może nawet twardsze,
Wielka "pożyczka" dla Hiszpanii. Oto decyzja Pomoc dla hiszpańskiego systemu bankowego, to jedna z najważniejszych wiadomości na jaką czekały światowe rynki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)