Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Rynki oczekują unii fiskalnej

0
Podziel się:

Mapa drogowa do unii fiskalnej, określająca kierunek i etapy dochodzenia do niej, mogłaby przyczynić się do poprawy nastawienia rynków i ograniczyć rosnącą rentowność hiszpańskich i włoskich obligacji

Kryzys w strefie euro. Rynki oczekują unii fiskalnej
(Marlee90/iStockphoto)

Mapa drogowa do unii fiskalnej, określająca kierunek i etapy dochodzenia do niej, mogłaby przyczynić się do poprawy nastawienia rynków i ograniczyć rosnącą rentowność hiszpańskich i włoskich obligacji - ocenia Barclays Capital (BarCap).

W komunikacie po spotkaniu Merkel-Barroso zwołanym w ramach przygotowań do szczytu UE 28-29 czerwca, rząd Niemiec zasygnalizował, że gotów byłby przedyskutować mapę drogową prowadzącą do unii fiskalnej, finansowej i politycznej eurostrefy - przypomina bank.

BarCap wskazuje zarazem, że Niemcy chcą uświadomić innym członkom eurostrefy, że wspólna odpowiedzialność za dług, którą wziąłby na siebie fundusz skupywania go, lub utworzenie unii bankowej wymagałyby rezygnacji z części suwerennych uprawnień narodowych państw i zwiększenia zakresu wspólnych decyzji, które Europejski Sąd Sprawiedliwości musiałby egzekwować na szczeblu poszczególnych państw.

_ Jeśli inni członkowie strefy euro, w tym Francja zgodzą się na to, to wówczas mapa drogowa wraz z jej kluczowymi elementami prowadzącymi do unii fiskalnej, finansowej i politycznej, mogłaby zostać zaprojektowana na szczycie UE 28-29 czerwca. W krótkim czasie Hiszpania i inne państwa dotknięte kryzysem musiałby nadal polegać na istniejących środkach antykryzysowych i nowym Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym _ - stwierdził bank.

_ Na razie rząd Niemiec będzie nalegał, by najbardziej zadłużone państwa realizowały plan fiskalnej konsolidacji i reform strukturalnych, zaś inicjatywy podyktowane dążeniem do pobudzenia wzrostu były nakierowane na państwa na obrzeżach eurostrefy i miały ograniczony zasięg _ - podsumowuje BarCap stanowisko Berlina.

Według wtorkowych doniesień agencji dpa, Niemcy poprą propozycje UE (tzw. pakt wzrostu), zakładające, by 7-8 mld euro z funduszy unijnych przeznaczyć na aktywną politykę rynku pracy ukierunkowaną na bezrobotną młodzież w państwach takich, jak Hiszpania, Grecja, Włochy, czy Portugalia.

Berlin godzi się też na dokapitalizowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) sumą 10 mld euro i tzw. obligacje na specjalne cele, emitowane przez UE dla wsparcia, lub gwarantowania prywatnych projektów inwestycyjnych w państwach śródziemnomorskich. Kanclerz Merkel skłonna jest też przedyskutować unię banków, najważniejszych dla systemu bankowego eurostrefy, choć uważa to za projekt średniookresowy.

Analitycy banku cytują w tym kontekście ostatni wywiad ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaublego dla Handelsblatt, w którym zaznaczył, że kraje śródziemnomorskie, zwłaszcza Grecja będą musiały zdobyć się na daleko idący program dostosowawczy podobny do tego, który wprowadziły kraje bałtyckie. UE i MFW mogą jedynie wesprzeć ten proces i złagodzić niektóre, krótkookresowe, negatywne skutki.

_ Jeśli niemieckie podejście zostanie przyjęte, to pakiet wzrostu dla słabnących gospodarek eurostrefy okaże się tylko umiarkowanym wsparciem _ - ocenia BarCap.

_ Utworzenie europejskiej unii bankowej wymaga czasu i nie wszystkie państwa UE mogą zechcieć się do niej włączyć. To samo można powiedzieć o unii fiskalnej i zwiększeniu zakresu wspólnej odpowiedzialności za dług _ - podsumowuje swój komentarz Barclays Capital.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania zbankrutuje? Madryt ujawnił całą prawdę _ Koszty obsługi długu są tak wysokie, że rynki finansowe są zamknięte dla Hiszpanii _ - przyznał rząd. Premier prosi o pomoc.
Taki byłby wynik referendum w sprawie euro Obywatele pięciu państw strefy euro zagłosowaliby za utrzymaniem wspólnej waluty, gdyby referenda w tej sprawie odbyły się w ich krajach jutro.
Dziś debiut Hollande'a. Ważna chwila dla Unii Presję na przyjęcie przez UE paktu wsparcia wzrostu wywiera właśnie nowy prezydent Francji, dla którego szczyt będzie premierowym występem na arenie europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)