Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Unii to efekt zbyt wolnych działań polityków

0
Podziel się:

Robert Zoellick tłumaczy, co prowadzi Unię Europejską do tragedii.

Kryzys w Unii to efekt zbyt wolnych działań polityków
(PAP/EPA)

W wywiadach udzielonych _ Der Spiegel _ i _ Observerowi _ szef Banku Światowego Robert Zoellick ostrzegł, że przywódcy europejscy zbyt wolno reagują na kryzys, narażając wschodzące gospodarki na trudności, a samą Europę na utratę globalnych wpływów.

W rozmowie z _ Der Spiegel _ opublikowanej dziś szef Banku Światowego powiedział, że _ przywódcy europejscy zawsze działają o dzień za późno i obiecują o jedno euro za mało. Potem, gdy sytuacja się pogarsza, dorzucają nową gotówkę _.

Pozwala to grać na czas, ale nie rozwiązuje strukturalnych problemów strefy euro - uważa Zoellick.

_ Jeżeli Europa będzie się nadal wahać, to straci globalne wpływy. Przywódcy europejscy muszą być tego świadomi _ - dodał szef Banku, podkreślając zarazem, że Niemcy powinny forsować reformy strukturalne w UE.

Według Zoellicka wyjście Grecji ze strefy euro miałoby _ kolosalne konsekwencje _, ale Europa nie powinna pozwalać sobie na to, by być zakładniczką Aten. _ Jeśli greccy liderzy grożą wyjściem z unii walutowej, to reszta Europy musi stworzyć mechanizm buforowy _, który złagodzi efekt takiej decyzji.

W wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika _ The Observer _ szef Banku Światowego ostrzegł, że jeśli Europa nie poradzi sobie z kryzysem we właściwy sposób, czeka ją _ moment Lehman (Brothers) _, odnosząc się do bankructwa tego banku, które nastąpiło we wrześniu 2008 roku i stało się katalizatorem światowego kryzysu finansowego.

Kraje rozwijające się muszą się _ przygotować na niepewność na rynkach, której przyczyną jest sytuacja w strefie euro _ - powiedział _ Observerowi _ Zoellick. _ Byłoby lepiej, gdyby unikały one gromadzenia długów krótkoterminowych (...) i skoncentrowały się na fundamentalnych dla jej przyszłego rozwoju (aspektach) gospodarki: infrastrukturze i ludzkim kapitale _.

Prezes Banku Światowego w swych wywiadach wezwał Europejczyków do podjęcia jak najszybszej akcji mającej na celu znalezienie rozwiązań strukturalnych i opanowanie kryzysu: _ Nie chodzi o to, jaki model Europejczycy wybiorą. Muszą jakiś wybrać. Szybko _.

Robert Zoellick odejdzie ze swej funkcji 1 lipca; jego miejsce zajmie urodzony w Korei amerykański ekspert do spraw zdrowia Jim Yong Kim.

W piątek w formie komentarza do sytuacji w Hiszpanii w podobnym duchu wypowiedział się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. _ Trwałe rozwiązanie kryzysu wymaga przekonujących działań zorientowanych na umacnianie kompletnej i silnej europejskiej unii walutowej _ - ogłosiła organizacja, którą kieruje Christine Lagarde i która dąży konsekwentnie do wykreowania _ unii bankowej i fiskalnej _.

Czytaj więcej o kryzysie gospodarczym w Unii
Unia znowu pomoże Grecji. Warunek to reformy Opracowany przez Radę Europejską program ma nie tylko ograniczyć grecki dług publiczny, ale także przywrócić wzrost gospodarczy w kraju.
Tusk: Musimy być gotowi na wyjście Grecji z Eurolandu Dziś szczyt unijnych przywódców. Ma być przyjęty pakiet środków pobudzających gospodarkę.
Według niej, nie ma lepszej metody na kryzys - Unijna polityka spójności jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi walki z kryzysem gospodarczym - mówi minister.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)