Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
30.12.2008 16:14

Kryzys zmienia rządowe prognozy

Zajdel-Kurowska: Obniżyliśmy prognozy wzrostu PKB, wzrośnie bezrobocie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Rząd skorygował w dół ścieżkę wzrostu PKB w latach 2009-2011. Zmiany dotyczą także założeń dotyczących długu publicznego, bezrobocia oraz sektora rządowego i samorządowego. Rząd *przyjął Aktualizację Programu Konwergencji *

_ - Pogorszenie wyniku w stosunku do marcowej aktualizacji wynika przede wszystkim z trudniejszego otoczenia zewnętrznego, które wpływa na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Europie jak i w Polsce. Jednak nie uległy zmianie główne parametry i cele fiskalne rządu zarysowane w poprzedniej wersji dokumentu. Pomimo niższej dynamiki wzrostu PKB w roku 2009 deficyt budżetu państwa nie uległ zwiększeniu i wyniesie 18,2 mld zł _ - napisała w komentarzu wiceminister finansów Zajdel-Kurowska.

Na początku grudnia resort finansów zweryfikował zapisane w ustawie budżetowej na 2009 r. tempo wzrostu gospodarczego na 3,7 procent z 4,8 procent zapisanych wcześniej.

Jak przewiduje rząd bezrobocie wzrośnie w przyszłym roku z 7,1 procent obecnie do 7,2 procent w 2009 roku w 2010 roku może to być już 7,6 procent.

Raport Money.pl
*Mamy powody, by bać się o pracę * Redukcje zatrudnienia zapowiadają kolejne duże firmy i instytucje. To dopiero początek zwolnień. Najgorzej będzie w 2010 roku. zobacz raport Money.pl

Pod koniec października rząd przyjął _ mapę drogową _, z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r.

_ - W porównaniu z poprzednią Aktualizacją ścieżka realnego wzrostu PKB w latach 2008-10 została skorygowana w dół (pomimo wyższego niż planowano wzrostu PKB w 2007 r.). Obniżeniu uległo planowane tempo wzrostu zarówno popytu krajowego, jak i zagranicznego. Obecnie prognozowane tempo wzrostu popytu krajowego w latach 2008-10 wyniesie średnio 3,8 procent, w porównaniu ze średnio 6,1procent tempem wzrostu zakładanym w poprzedniej Aktualizacji _ - podaje Ministerstwo Finansów.

Resort wyjaśnia, że niższe realne tempo wzrostu popytu krajowego wynika z mniejszego niż wcześniej oczekiwano ożywienia procesów inwestycyjnych, a także niższej dynamiki spożycia prywatnego, która jest rezultatem prognozowanego spowolnienia tempa wzrostu dochodów gospodarstw domowych.

_ - Na skutek przewidywanego osłabienia koniunktury u głównych partnerów handlowych skorygowane tempo wzrostu eksportu w latach 2008-2010 wynosi obecnie średnio 5,4 procent, w porównaniu ze średnio 6,1 procent tempem wzrostu zakładanym w poprzedniej Aktualizacji _ - prognozuje Ministerstwo Finansów.

Zdaniem resortu, porównaniu z aktualizacją Programu konwergencji 2007 obecna prognoza ścieżki fiskalnej uwzględnia niekorzystną sytuację gospodarczą przewidywaną na najbliższe lata. Na skutek światowego kryzysu finansowego, który zaczął już oddziaływać na realną sferę gospodarki, pogorszeniu uległy wskaźniki makroekonomiczne prognozowane na lata 2009-2011.

Różnice w kształtowaniu się prognoz w zakresie długu sektora w latach 2008-2011 w porównaniu z poprzednią aktualizacją Programu dotyczą przede wszystkim zmiany założeń odnośnie do nominalnej wartości PKB, potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz kursu walutowego, w związku ze znacznym osłabieniem złotego w 2008 r.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: pkb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, polityka, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz