Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ksenofobia wobec uchodźców. "To musi się skończyć"

0
Podziel się:

Prezydent i premier Bułgarii we wspólnym oświadczeniu potępili coraz częstsze przejawy agresji wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew
Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew (ec.europa.eu)
bEEMWVWt

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew i premier Płamen Oreszarski we wspólnym oświadczeniu potępili coraz częstsze przejawy agresji wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu.

_ Nie należy upolityczniać problemu uchodźców i ludzi szukających schronienia. Uchodźcy potrzebują specjalnego podejścia i nie przypadkiem znajdują się pod międzynarodową ochroną _ - stwierdza się w dokumencie._ _

_ Sianie strachu i nienawiści, wzajemne przeciwstawianie różnych grup społeczeństwa jest niebezpieczne i nie powinno być tolerowane. Nie należy manipulować kwestią materialnego i finansowego wsparcia dla uchodźców _ - stwierdzone jest w dokumencie._ _

bEEMWVWv

_ Ksenofobia i pseudopatriotyzm grożą ciężkimi konsekwencjami dla europejskiego wizerunku i reputacji kraju. Niszczą społeczeństwo od wewnątrz _ - oświadczyli prezydent i premier, nawiązując do wielu agresywnych ataków na cudzoziemców oraz wezwań do ich wyrzucenia z kraju.

_ Szerzenie nienawiści i nietolerancji, próby zamachu na etniczny pokój są skrajnie niebezpieczne i powinny być potępione _ - piszą.

Oświadczenie to wiąże się z nacjonalistycznymi wystąpieniami w Bułgarii w ostatnich dniach - marszami pod hasłem _ Bułgaria dla Bułgarów _, czterema napadami na uchodźców, napaścią na hostel z imigrantami, protestami przeciw powstaniu ośrodków dla uchodźców.

W retoryce wielu nacjonalistycznych ugrupowań powtarza się m.in. że imigranci _ przejadają _ finansowe środki, które należy przeznaczyć na Bułgarów, że uchodźcy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i przywożą do kraju terroryzm.

bEEMWVWB

_ Przepędzić przybyszów do lasu _ - brzmi hasło komitetu mieszkańców wsi Telisz na północnym wschodzie kraju, w której MSW zamierza stworzyć ośrodek dla uchodźców w dawnej bazie rakietowej. Od ponad tygodnia kilkaset osób blokuje drogę Sofia-Ruse na znak protestu przeciw tym planom. Organizowano dyżury, by uniemożliwić robotnikom odremontowanie starych koszar.

MSW informowało ostatnio o napadach na imigrantów, próbujących przedostać się z Bułgarii na zachód przez zieloną granicę. W pobliżu granicy z Serbią znaleziono ciała dwóch Arabów, prawdopodobnie obrabowanych i zabitych przez przemytników ludzi.

Od początku września, kiedy nasiliła się fala uchodźców, do Bułgarii przedostało się około 10 tys.osób; 60 proc. z nich to Syryjczycy. W niedzielę MSW poinformowało, że znacznie wzmocniło granicę z Turcją, by zapobiegać przedostawaniu się przez nią nielegalnych imigrantów. Oprócz wzmocnionych oddziałów straży granicznej wysłano około 1200 policjantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgarzy protestują przeciw emigrantom Kilka tysięcy osób demonstrowało żądając zamknięcia granic i wydalenia znajdujących się w kraju uchodźców.
Dramat uchodźców z Syrii. UE pomoże? Co dobę przez zieloną granicę z Turcją do Bułgarii przybywa od 50 do 100 uchodźców, z czego połowę stanowią Syryjczycy. Przybysze umieszczani są w dwóch ośrodkach. Panujące tam warunki są bardzo trudne.
Nacjonaliści atakują. Zaczęło się od zabawy Zaczęło się niewinnie: od trójki bawiących się w piaskownicy dzieci, które pokłóciły się o zabawki.
Polscy politycy o marszu: To barbarzyństwo - _ Totalny brak odpowiedzialności, barbarzyństwo _- tak Janusz Piechociński określa naruszenie immunitetu rosyjskiej ambasady przez uczestników Marszu Niepodległości. Zdaniem Wandy Nowickiej, zawiódł rząd.
bEEMWVWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)