Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Księżniczka Cristina podejrzana o oszustwa podatkowe

0
Podziel się:

Po raz pierwszy członek ścisłej rodziny królewskiej ma się stawić w sądzie w związku ze stawianymi mu zarzutami.

Księżniczka Cristina podejrzana o oszustwa podatkowe
(AP/Fotolink/East News)

Hiszpański sędzia wezwał córkę króla Juana Carlosa, księżniczkę Cristinę, do stawienia się na rozprawie 8 marca w charakterze podejrzanej w śledztwie dotyczącym między innymi prania pieniędzy - poinformował sąd w Palma de Mallorca.

Sędzia Jose Castro, który prowadzi to dochodzenie od 2010 roku, wezwał 48-letnią księżniczkę na przesłuchanie dotyczące jej współpracy z mężem Inakim Urdangarinem w firmie Aizoon.

Cristina jest formalnie uznawana za podejrzaną. Po raz pierwszy członek ścisłej rodziny królewskiej ma się stawić w sądzie w związku ze stawianymi mu zarzutami. Dwór królewski zapewnił we wtorek, że _ z najwyższym szacunkiem przyjmuje decyzje sądownictwa _.

Książę Palmy de Mallorca Inaki Urdangarin, były reprezentant Hiszpanii w piłce ręcznej, jest objęty śledztwem w związku z zarzucanym mu wykorzystania pozycji w celu zdefraudowania milionów euro z funduszy publicznych. W ubiegłym roku w związku z zarzutami skonfiskowano należące do niego nieruchomości, w tym luksusowy dom na przedmieściach Barcelony. Książę zaprzecza zarzutom.

Hiszpańska prokuratura, powołując się na brak dowodów, sprzeciwiła się w listopadzie 2013 roku oskarżeniu księżniczki Cristiny. Na początku maja sąd wyższej instancji oddalił zarzuty wobec Cristiny, która przez sąd niższej instancji została oskarżona o niezgodną z prawem współpracę z mężem.

Najnowsze doniesienia pojawiają się w czasie, gdy systematycznie spada popularność króla Juana Carlosa, którego reputację nadszarpnął m.in. udział w kosztownym polowaniu na słonie w Afryce w 2012 roku.

Juan Carlos, który po śmierci generała Francisco Franco w 1975 roku odegrał istotną rolę w zaprowadzeniu w Hiszpanii pełnej demokracji, był przez długi czas jednym z najpopularniejszych europejskich monarchów. Zmieniło się to jednak po serii skandali w rodzinie królewskiej, w tym zwłaszcza sprzeniewierzeniu 6 mln euro publicznych funduszy przez Inakiego Urdangarina.

Monarcha w niedzielę obchodził 76. urodziny; opublikowany tego dnia sondaż wskazuje, że 62 proc. Hiszpanów chciałoby jego abdykacji, a mniej niż połowa ankietowanych w ogóle popiera monarchię. To samo badanie, w dzienniku _ El Mundo _, wykazało jednak, że ponad 50 proc. respondentów sądzi, że następca tronu, książę Felipe, byłby w stanie przywrócić prestiż rodzinie królewskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Finanse hiszpańskiej rodziny królewskiej pod kontrolą Po ujawnieniu afery korupcyjnej, w którą uwikłany jest zięć króla i księżniczka Cristina, dwór nie cieszy się popularnością.
Kontrola finansowa u rodziny królewskiej To pokłosie afery korupcyjnej, w którą zamieszany jest zięć króla.
W tym roku rodzina do budżetu przekaże prawie 23 tysiące złotych Zobacz, na czym państwo najwięcej na nas zarabia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)