Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kto zapłaci mniej za ogrzewanie?

Jak obliczył Money.pl, mniej niż przed rokiem, nawet o 20 proc., zapłacą ogrzewający domy olejem opałowym i gazem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages<br>/iStockphoto)

*Tej zimy powody do zadowolenia mogą mieć ogrzewający mieszkanie lub dom olejem opałowym i gazem płynnym. W porównaniu z poprzednim sezonem zapłacą niższe rachunki, nawet o 20 proc. Pozostali muszą się liczyć z podwyżkami, a w najlepszym razie z rachunkami na takim samym poziomie. *

Jak wynika z danych GUS ceny nośników energii, czyli koszty ogrzania mieszkania czy domu systematycznie pną się w górę. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku wzrosły średnio o 11 procent. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zapłacą w tym roku więcej.

To ile płacimy zależy od tego czym grzejemy

Podstawową kwestią jest to czym ogrzewamy nasze mieszkania, czy to będzie gaz, prąd, olej opałowy, węgiel, czy też korzystamy z ciepła z sieci miejskiej. Różnice w wydatkach sięgają nawet kilkudziesięciu procent.

Do obliczenia kosztów ogrzewania wykorzystaliśmy wzór opracowany przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

KC= Cpal/ N * Wu

Cpal - cena paliwa ( w złotych za tonę, Nm3 i dm3 )
Wu- wartość opałowa (GJ na tonę i dm3 )
N - sprawność całkowita źródła ciepła (jednostka kotłowa)

źródło: Politechnika Warszawska

Posługując się tym narzędziem Money.pl obliczył, ile zapłaci czteroosobowa rodzina za ogrzanie 60 metrowego mieszkania w budynku wielorodzinnym, docieplonym i z wymienionymi oknami.

Najtańsze jest wciąż ogrzewanie węglem. Za gaz płynny zapłacić trzeba prawie dwukrotnie więcej. Dwa i pół raza droższy jest gaz ziemny i olej opałowy, a najmniej ekonomiczna jest energia elektryczna.

Wyniki porównaliśmy z zeszłorocznymi kosztami. Z wyliczeń Money.pl wynika, iż najbardziej podwyżki dotkną korzystających z węgla i energii elektrycznej. Palący węglem - przy założeniu, że temperatury będą identyczne jak przed rokiem - zapłacą rachunki *wyższe średnio o ponad 70 zł *w ciągu roku. Wyższe rachunki dostaną też ogrzewający energią elektryczną, w tym sezonie o *blisko 50 zł *więcej niż w poprzednim.

Wiąże się to z podwyżkami taryf energii elektrycznej na początku tego roku, oraz z podwyżkami cen węgla w składach opału. Tona popularnego _ ekogroszku _ podrożała średnio z 650 do 700 złotych.

Zacierać ręce, bynajmniej nie z zimna, mogą ogrzewający swoje cztery kąty olejem opałowym i płynnym gazem. W przypadku oleju opałowego rachunki będą nawet o 20 procent niższe. W przypadku gazu - mniejsze średnio o około 5 procent.

źródło: Money.pl

Obniżki związane są ze znacznym spadkiem cen paliw na rynku. Ceny oleju opałowego spadły z ponad 3 złotych za litr w ubiegłym roku do średnio 2,50 zł za litr obecnie. Gaz płynny potaniał nieco mniej. Ceny spadły z 2,55 zł za litr w 2008 roku do około 2,45 zł obecnie.

*Ile zapłacimy za ogrzanie domu? *

ZOBACZ TAKŻE: Energia ze słońca - coraz taniej
Dom najtaniej ogrzejemy drewnem i węglem. Kosztowo tradycyjne paliwa pozostają wciąż bezkonkurencyjne.

Ze względu na niską cenę sporym zainteresowaniem cieszą się tzw.drobne i tanie rodzaje węgla, np. _ ekogroszek _ i miał, oraz najtańsze gatunki drewna opałowego - brzoza i sosna.

źródło: Money.pl
Przy obliczeniach kwot wzięliśmy pod uwagę dom wolno stojący, wybudowany w nowych technologiach, ocieplony i z nowymi oknami

Więcej za ogrzewanie zapłacą użytkownicy kotłów gazowych i olejowych. Najdroższe ciepło to to wytwarzane z energii elektrycznej. Używa się go raczej do dogrzewania niż ogrzewania podstawowego. Jeżeli już się na nie decydujemy, warto zainwestować w piecZOBACZ TAKŻE: Tutaj znajdziesz wykonawcę instalacji grzewczej
akumulacyjny. Pobiera on prąd wtedy, gdy taryfa jest tańsza,akumuluje ciepło i oddaje go, na przykład w ciągu dnia, kiedy za prąd płaci się o wiele drożej. Przy takim rozwiązaniu koszt ogrzewania elektrycznego jest porównywalny z gazowym.

Konkurencyjne c*iepło z miejskiej sieci *

Alternatywą dla ogrzewania indywidualnego jest sieć miejska. Money.pl sprawdził ile płacą członkowie spółdzielni i wspólnot korzystający z takiego ciepła.

Biorąc za średnią mieszkanie 60 mkw w docieplonym budynku z wymienionymi oknami, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, koszt waha się od 150 do 200 złotych miesięcznie.

Mnożąc tę kwotę przez 12, bo zaliczkę za ogrzewanie płaci się przez cały rok, daje nam to od 1800 do 2400 złotych. **Podobne stawki obowiązują w całym kraju.

| Zaoszczędzić możemy grzejąc z głową |
| --- |
| * Utrzymywanie stałej temperatury. Optymalna temperatura to 20-21 st. C. Gdy na zewnątrz jest ok. 0, a w mieszkaniu są 23 st. C, to przez ściany i dach ucieka o 15 proc. więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy ok. 20 st. C. Obniżenie temperatury tylko o jeden stopień daje ok. 10 proc. oszczędności w ogrzewaniu. Wietrząc warto wcześniej zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach. * *Odsłonięte grzejniki. *Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła. Odkryte grzejniki stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód. Nad kaloryferami warto zamontować półki. Dzięki nim ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast pod sufit, gdzie się oziębi. Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić około 4 proc. kosztów ogrzewania. Warto też pamiętać o przykręcaniu zaworów na noc, podczas gotowania, czy naszej nieobecności.

  • Nowoczesne urządzenia. Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii. Instalacja wyposażona w automatyczną regulację temperatury dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb użytkownika, a tym samych wpływa na wysokość rachunków. * Oszczędny płomień gazu. Ciepło jest optymalnie wykorzystane gdy garnek i palnik mają podobną średnicę. Energię pozwala także zaoszczędzić korzystanie w gospodarstwie domowym z garnków wyposażonych w dobrze dopasowaną pokrywkę. * Prysznic zamiast kąpieli. Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem. * Regularne odkamienianie i przeglądy. Częste czyszczenie urządzeń grzewczych z kamienia przedłuża ich żywotność i w sposób znaczący wpływa na oszczędność energii. źródło: PGNiG, www.poszanowanieenergii.pl |
Tagi: koszty ogrzewania, ogrzewanie, koszty, kalkulator, ceny, dom, mieszkanie, olej, gaz, rachunki, zima, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz