Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto zastąpi Benedykta XVI? Bukmacherzy obstawiają

0
Podziel się:

Bukmacherzy przystąpili do przyjmowania zakładów. Stawiają na starcie Włoch z Afryką.

Kto zastąpi Benedykta XVI? Bukmacherzy obstawiają
(PAP/EPA)

Afrykanin, Włoch lub Kanadyjczyk - po niespodziewanych słowach Benedykta XVI, który w poniedziałek zapowiedział, że 28 lutego ustąpi, bukmacherzy już przystąpili do przyjmowania zakładów, kim będzie jego następca.

Wszyscy brytyjscy bukmacherzy - William Hill, Coral, Paddy Power, The bookmaker - stawiają na starcie między Włochami a Afryką. W Paddy Power Włochy wyceniane były jako 2,75:1, a Afryka 3:1.

Najczęściej typowany u bukmacherów jest nigeryjski kardynał Francis Arinze (2,9:1). Tuż za nim znajduje się Ghańczyk Peter Turkson (3,25:1) i Kanadyjczyk Marc Ouellet (6:1).

Nazwisko Arinze, obecnego faworyta wszystkich bukmacherów, było wysoko typowane także po śmierci Jana Pawła II - powiedział w rozmowie z agencją AFP rzecznik William Hill.

AFP zaznacza, że wybór papieża, który nie będzie Włochem, jest niepewny, gdyż jedna czwarta kardynałów, którzy postanowią, kto zostanie nowym zwierzchnikiem Kościoła rzymskokatolickiego, to Włosi.

Po 1523 roku papieżami zostawali prawie zawsze Włosi. Wyjątkiem był Benedykt XVI i Jan Paweł II - przypomina AFP.

Obecnie wśród Włochów największe szanse mają: arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola i watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

Bukmacherzy zaczęli też przyjmować zakłady dotyczące imienia przyszłego papieża, a wśród najczęściej typowanych są: Piotr (5:1), Pius (6:1), Jan Paweł (7:1) lub Benedykt (9:1).

Benedykt XVI wielokrotnie podkreślał, że współczesny świat bardzo się zmienia i trzeba szybko na te zmiany reagować. Zdaniem księdza doktora Marka Dziewieckiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Ojciec Święty chce, by jego następca był podobny do Jana Pawła II, to znaczy miał bliski kontakt z ludźmi.

Ksiądz Dziewiecki dodał, że następca Ojca Świętego powinien podróżować po świecie i wspierać prześladowanych. Do podjęcia tych działań potrzebne są mu jednak zdrowie i siły, których brakuje Benedyktowi XVI. Ksiądz Dziewiecki tłumaczy, że głównie te czynniki zadecydowały o abdykacji papieża. Duchowny dodał, że mimo wszystko wiadomość o ustąpieniu z urzędu była dla niego zaskakująca.

Zgodnie z prawem kościelnym - czyli Kodeksem prawa kanonicznego - papież może się zrzec swego urzędu, a decyzja taka jest ważna, gdy podjęta została w sposób wolny i została ujawniona, co ma miejsce w tym przypadku. Benedykt XVI zapowiedział, że opuści urząd 28 lutego o godzinie 20.00.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież zdecydował o odejściu dużo wcześniej Benedykt XVI podjął decyzję o abdykacji, po podróży do Meksyku i na Kubę w marcu zeszłego roku - ujawnił redaktor naczelny watykańskiego dziennika _ L'Osservatore Romano _.
Tak duchowni komentują decyzję papieża Czescy, słowaccy i austriaccy dostojnicy Kościoła katolickiego nie kryją zaskoczenia z powodu abdykacji Benedykta XVI.
Rok w Watykanie w cieniu skandalu Vatileaks Rozgłos nadany aferze z kradzieżą dokumentów z apartamentu papieża sprawił, że na dalszy plan w tym roku zeszło wiele wydarzeń w Watykanie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)