Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kuba
31.03.2012 18:21

Kuba ogłosiła ten Wielki Piątek dniem wolnym od pracy

Prezydent Kuby Raul Castro zadekretował w trybie wyjątkowym, aby w tym roku Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Kuby Raul Castro zadekretował _ w trybie wyjątkowym , aby w tym roku Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy. Szef kraju w ten sposób chce spełnić prośbę papieża skierowaną do niego podczas zakończonej w środę wizyty. _

_ - Rada Ministrów Republiki Kuby wyraziła zgodę, aby przyszły piątek, 6 kwietnia, był dniem wolnym od pracy _ - ogłosił dziś oficjalny dziennik kubański _ Granma _.

W terminie późniejszym Rada Ministrów Kuby ma skierować do Zgromadzenia Narodowego, do którego kompetencji należy podjęcie takiej decyzji, wniosek o ogłoszenie tego święta stałym dniem wolnym od pracy - poinformował dziennik.

_ Granma _ podkreśla, że prezydent Raul Castro chciał _ uhonorować w ten sposób Jego Świątobliwość papieża i pomyślne rezultaty jego doniosłej wizyty w naszym kraju _, która odbyła się w dniach 26-28 marca.

Kuba, podejmując starania o polepszenie stosunków z Kościołem, usunęła w 1990 r. ze swej konstytucji zapis o oficjalnej doktrynie ateistycznej.

W 1997 roku, na prośbę papieża Jana Pawła II, który przygotowywał wówczas swą wizytę na Kubie (odwiedził wyspę w styczniu następnego roku), przywrócono tam oficjalnie na stałe święta Bożego Narodzenia jako wolne od pracy.

Agencja AP podkreśla, że tylko niespełna 10 proc. ludności Kuby to praktykujący katolicy.

Mimo to w mszy celebrowanej przez Benedykta XVI na hawańskim placu Rewolucji uczestniczyło kilkaset tysięcy ludzi.

Amerykańska agencja przypomina również, że w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku, najbardziej katolickim z krajów hiszpańskojęzycznych, Wielkanoc nie jest oficjalnym świętem.

Czytaj więcej o wizycie Benedykta XIV na Kubie w Money.pl
Guru Castro ostro odpowiada papieżowi Marino Murillo, który stoi na czele komisji polityki gospodarczej w kierownictwie KP Kuby, oświadczył, że reform politycznych na Kubie nie będzie.
Wałęsa do papieża. "Oddaję się do dyspozycji" Lech Wałęsa zwrócił się w liście do Benedykta XVI, aby ten podczas pielgrzymki na Kubę upomniał się o osoby walczące o prawa człowieka.
Pielgrzymka Benedykta XVI do Meksyku i na Kubę Benedykt XVI wyrusza w piątek w wyjątkowo trudną podróż do Meksyku i na Kubę.
Tagi: kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz