Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Maszyniści kolejowi nie rezygnują ze strajku

0
Podziel się:

Spotkanie związkowców ze spółki Przewozy Regionalne z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego nie doprowadziło do odstąpienia od planów strajku.

Kujawsko-Pomorskie: Maszyniści kolejowi nie rezygnują ze strajku
(Stawinski/Reporter)

Spotkanie związkowców ze spółki Przewozy Regionalne z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego nie doprowadziło w poniedziałek do odstąpienia od planów strajku. Maszyniści kolejowi chcą 7 stycznia rozpocząć bezterminowy strajk.

Po wejściu w życie 15 grudnia nowego rozkładu jazdy na kolei, Przewozy Regionalne straciły w woj. kujawsko-pomorskim większość dotychczas obsługiwanych tras kolejowych. Było to konsekwencją przetargu, który wygrał prywatny przewoźnik Arriva RP, oferujący cenę o 6 mln zł niższą od PR.

Rozstrzygnięcie przetargu postawiło w trudnej sytuacji kujawsko-pomorski oddział spółki Przewozy Regionalne. Ta spółka kolejowa bez przetargu otrzymała zlecenie na obsługę połączeń Bydgoszcz-Inowrocław, Toruń-Inowrocław-Gniezno, a także połączeń aglomeracyjnych Bydgoszcz-Toruń-Włocławek, ale to zaledwie 30 proc. zleceń, jakie przewoźnik miał w ostatnich latach.

Po poniedziałkowym spotkaniu ze związkowcami marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki przypomniał, że w sierpniu związki zawodowe i kierownictwo PR ustaliły, iż pracę zachowa co najmniej 432 spośród ponad 600 kolejarzy.

Ratowanie kujawsko-pomorskiego oddziału spółki PR miało umożliwić zlecenie dodatkowych usług za ponad 13 mln zł, a kolejne 3 mln zł samorząd wojewódzki zadeklarował na pomoc dla zwalnianych kolejarzy.

Nieoczekiwanie, kilka dni temu został jednak zwolniony dotychczasowy dyrektor kujawsko-pomorskiego zakładu PR. Jego następca poinformował załogę o tym, że w nowym roku pracować będą jednak nie 432 osoby, a 277 osób. Informacja ta przesądziła o ogłoszeniu strajku od 7 stycznia.

Marszałek Całbecki ocenił decyzję o zwolnieniach jako "absurdalną". - "Wcześniej zarząd tej spółki i jej rada nadzorcza zatwierdziły plan finansowy oddziału bydgoskiego, który zakładał liczbę 432 zatrudnionych pracowników" - zaznaczył Całbecki i zapowiedział sprawdzenie, czy zarząd PR nie działa na szkodę spółki. Jego opinię potwierdził mec. Stefan Mucha, przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego w radzie nadzorczej PR.

Jak poinformowano w biurze prasowym Przewozów Regionalnych, zarząd przewoźnika uznaje, że stroną sporu jest jedynie kujawsko-pomorski zakład spółki, który autonomicznie decyduje o swoich potrzebach personalnych, a od 1 stycznia uzyska pełną samodzielność. Jednocześnie przypomniano, że marszałek Całbecki decydując o wyborze lokalnego przewoźnika powinien się liczyć z ewentualną przegraną Przewozów Regionalnych i związanymi z tym konsekwencjami.

Jednocześnie zarząd Przewozów Regionalnych przygotowuje się do tego, by w przypadku rozpoczęcia strajku zorganizować komunikację zastępczą. Kierujący oddziałem PR w Bydgoszczy Ryszard Cebulski nie chce komentować sytuacji.

Związki zawodowe działające w zakładzie Przewozów Regionalnych w Bydgoszczy poinformowały, że protest ma się rozpocząć o północy, z 6 na 7 stycznia.

Prywatny przewoźnik Arriva RP, który wygrał przetarg na obsługę części połączeń dotychczas należących do PR, od początku oferował przejęcie części pracowników tej spółki, głównie obsługi pociągów. Zainteresowanie ofertą było jednak - jak powiedział prezes Arrivy RP Damian Grabowski - znikome, a niektórym pracownikom PR odmówiły zgody na odejście z pracy przed upływem terminu wypowiedzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Przewozy Regionalne w nowej odsłonie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej opracowało nowe rozwiązanie dla Przewozów Regionalnych. Z jednej spółki utworzone ma być kilka mniejszych. W obecnej formie spółka nie działa jak należy, niestety notuje straty. Według ministerstwa nie jest rozwiązaniem tworzenie kolei wojewódzkich, ponieważ takie są często jeszcze droższe w utrzymaniu. Właścicielami Przewozów Regionalnych są wszystkie województwa. Samorząd mazowiecki ...
Przewozy Regionalne ujawniły stan finansów Prezes spółki Ryszard Kuć przyznał, że spółka ma problem ze spłatą zobowiązań.
Strajk na kolei. Dziś referendum w Przewozach Regionalnych Związki zawodowe oczekują podjęcia przez zarząd spółki rokowań sporu zbiorowego, a jeżeli to nie nastąpi, to od 14 sierpnia będą miały prawo podjąć strajk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)