Notowania

gospodarka białorusi
03.09.2013 19:05

Kurs dolara na Białorusi rekordowo wysoki

Dziś za jednego dolara trzeba zapłacić ponad dziewięć tysięcy rubli białoruskich. Zdaniem ekspertów białoruska waluta będzie nadal słabnąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(quaziefoto/CC/Flickr)

Kurs dolara amerykańskiego osiągnął we wtorek na białoruskiej giełdzie historyczne maksimum, przekraczając granicę 9000 rubli białoruskich. Zdaniem ekspertów białoruska waluta będzie nadal słabnąć.

Kurs dolara wyniósł we wtorek 9020 rubli białoruskich, zaś euro - 11 tys. 880 rubli. Od początku roku dolar podrożał na Białorusi o 450 rubli, czyli 5,25 proc.

Finansowy analityk Walery Pałchouski ocenia, że można by mówić o pokonaniu granicy psychologicznej, gdyby kurs walut na Białorusi wynikał wyłącznie z sytuacji na giełdzie walutowej. _ - Ale u nas sytuacja jest inna. Wzrost kursu rubla jest sterowany i Bank Narodowy w razie konieczności ingeruje w handel _ - powiedział.

Pałchouski uważa, że do końca roku kurs amerykańskiej waluty może się podnieść jeszcze o 300 rubli białoruskich. - _ Powolna dewaluacja pomaga poprawić sytuację w handlu zagranicznym, szczególnie z Rosją, której waluta staniała wobec dolara w tym roku o 10 proc. Utrzymywanie w tej sytuacji stabilnego kursu rubla białoruskiego byłoby niebezpieczne dla konkurencyjności białoruskich towarów na rosyjskim rynku _ - powiedział.

Wcześniej eksperci wiązali osłabienie kursu rubla białoruskiego z pogorszeniem bilansu płatniczego kraju. Według danych Banku Narodowego Białorusi deficyt rachunku bieżącego bilansu płatniczego w styczniu-maju tego roku wyniósł 3,3 mld dol., czyli 12,8 proc. PKB, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku wynosił 2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Czwarta podwyżka cen prądu w tym roku. Gdzie? O prawie 12 proc. drożeją od niedzieli ceny energii elektrycznej dla ludności Białorusi. Jest to już czwarta podwyżka cen prądu w tym roku. Po raz ostatni ceny wzrosły 1 sierpnia - o 14 proc.
Rosyjski biznesmen przed sądem na Białorusi Jeśli potwierdzą się nieprawidłowości, zostanie nałożony areszt na majątek i towary rosyjskiego potentata potasowego.
Rosja nie sprowadza mięsa wieprzowego Decyzja Moskwy może mieć drugie dno i być wynikiem zatrzymania dyrektora generalnego firmy Urałkalij - rosyjskiego producenta nawozów.
Tagi: gospodarka białorusi, rubel białoruski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz