Notowania

chiny
27.01.2011 07:44

Kusimy Chińczyków naszymi obligacjami

Do zakupu zachęca ich resort finansów. Rezerwy Pekinu szacowane są na 2,7 bilionów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tibchris/CC/Flickr)

*Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł ma zachęcać chińskich inwestorów do zakupu polskich papierów skarbowych. Wiceminister ma odwiedzić Chiny w lutym, a najpóźniej w marcu. *

_ Dziennik Gazeta Prawna _ pisze, że na rynku obligacji robi się coraz ciaśniej, bo po kryzysie niemal wszystkie państwa europejskie potrzebują pieniędzy. A Chiny to dobry nabywca papierów dłużnych, zwłaszcza 10-, 15-letnich.

Mają olbrzymie rezerwy finansowe, tylko w przypadku banku centralnego Chin szacowane na 2 biliony 700 miliardów dolarów, i dają możliwość stabilnych inwestycji. Chińczycy są od kilku miesięcy znaczącym inwestorem w Hiszpanii, Grecji i Portugalii, a teraz debiutują w Polsce.

Nasz kraj nie oferuje tak zawrotnych marży, jak wymienione państwa, ale jest krajem bezpiecznym, o relatywnie dobrych perspektywach gospodarczych na kolejne lata. Wczoraj Polska sprzedała 15-letnie obligacje o wartości 18 miliardów jenów. Część z nich mogła trafić do chińskich inwestorów.

_ - Chiny to dla każdego emitenta długoterminowych papierów dłużnych wymarzony nabywca _ - mówi Kamil Sobolewski z ING PTE. _ Rosnąca obecność Ministerstwa Finansów na rynku azjatyckim zasługuje na uznanie _. Sobolewski zastrzega jednak, że trzeba pamiętać, iż Chińczycy mogą się też kierować względami politycznymi. Przedstawiciele Komisji Europejskiej wyrażali obawy, że Chiny będą mogły wpływać na politykę swych dłużników, a tym samym na decyzje Unii.

Czytaj w Money.pl

Tagi: chiny, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz