Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwaśniewski: Współpraca Palikota z SLD potrzebna

0
Podziel się:

Były prezydent potwierdził dzisiaj, że spotka się z Palikotem. Palikot: Umówiłem się z Ryszardem Kaliszem.

Kwaśniewski: Współpraca Palikota z SLD potrzebna
(ec.europa.eu)
bFeZkEPp

**Janusz Palikot, lider Ruchu Palikota, powiedział, że umówił się na spotkanie z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i politykiem SLD Ryszardem Kaliszem, by porozmawiać z nimi o przyszłości lewicy. Zadeklarował też, że jego partia będzie konstruktywną opozycją.

Palikot powiedział dziennikarzom, że o przyszłej koalicji i ewentualnym udziale w niej jego partii, będzie można rozmawiać dopiero po podaniu przez PKW oficjalnych wyników wyborów. - _ Kiedy będziemy mieli oficjalne wyniki, zobaczymy dopiero, czy koalicja PO-PSL powstanie, czy ona się złoży. Trudno dziś spekulować _ - mówił Palikot.

Dodał, że _ wygrał Donald Tusk i to do niego należy inicjatywa _. - _ Jak sobie wybierze PSL za koalicjanta, to będzie miał, moim zdaniem, ogromny problem, że rozczaruje jedną czwartą polskiego społeczeństwa _ - oświadczył lider Ruchu Palikota. Poinformował, że jak dotąd nie otrzymał propozycji rozmów na temat koalicji.

bFeZkEPr

Zdaniem Palikota już pobieżna analiza tych, którzy głosowali na PO pokazuje, że jedna trzecia z nich chce programu nowoczesnego państwa. - _ Oni głosowali na Platformę ze strachu przed PiS. PO znów się ten manewr udał. Realne poparcie dla projektu nowoczesnego państwa, państwa świeckiego, przyjaznego, obywatelskiego, to jest ponad 25 proc. _ - uważa Palikot.

Palikot wicepremierem? Czy to możliwe?

bFeZkEPx

W jego opinii, oznacza to, że przyszła koalicja - jakakolwiek by powstała, także koalicja PO-PSL - musi uwzględnić w praktyce rządzenia część wartości, które zawierają się w projekcie zaproponowanym przez jego partię. W przeciwnym wypadku - uważa Palikot - taka koalicja rozminie się z oczekiwaniami olbrzymiej części społeczeństwa, także tych ludzi, którzy głosowali na PO.

- _ Przestrzegam przed czymś takim, żeby w sposób łatwy pozbawić się tego, co było wielką siłą Ruchu Palikota, mianowicie nowi ludzie w polityce. Chcemy rozmawiać, chcemy wykorzystać wiedzę i autorytet, ale też chcemy, aby jak najwięcej w polityce było właśnie nowych ludzi _ - powiedział.

Zaznaczył, że jest gotów poprzeć przyszłą koalicję nawet bez wchodzenia do niej, jeśli jej program będzie zawierał przynajmniej część postulatów jego partii. - _ Możemy się umówić w kilku sprawach, które my na pewno poprzemy, nie będzie z naszej strony totalnego bycia na "nie". W pewnych sprawach będziemy konstruktywną opozycją _ - zadeklarował.

Jego zdaniem, PO będzie próbowała _ wyciągnąć _ kilku posłów z klubu SLD. - _ Jeśli okaże się, że PO i PSL zabraknie kilku mandatów (do stworzenia większości parlamentarnej) - a nawet jeśli będą mieli ostatecznie jednego lub dwóch posłów ponad - to i tak będzie ciężko (w głosowaniach) - oni będą musieli wziąć kilku posłów i wezmą ich z SLD _ - powiedział Palikot.

bFeZkEPy

ZOBACZ KTO WSZEDŁ DO SENATU, A KTO NIE

Jak zaznaczył, jest przekonany, że kilku ludzi Sojuszu przejdzie do klubu PO. - _ Pytanie, co z resztą. Umówiłem się wczoraj z prezydentem Kwaśniewskim, umówiłem się z Ryszardem Kaliszem i będę z nimi rozmawiał. Zobaczymy, co z tego wyniknie _ - powiedział. Dopytywany, o czym chce rozmawiać z Kaliszem i Kwaśniewskim, odparł tylko: _ O tym, co dalej z lewicą _.

bFeZkEPz

- _ Kalisz jest bardzo długo w polityce. Ludzie wierzą mu, mają do niego zaufanie, ale widzą, że jego formacja, która w różnych okresach sprawowała nawet dosyć mocną władzę, nie zrealizowała bardzo wielu rzeczy _ - powiedział, pytany, czy czuje satysfakcję z tego, że zagłosowało na niego więcej osób niż na posła Sojuszu.

W opinii Palikota, wyniki wyborów _ to jest bardziej klęska SLD niż Ryszarda Kalisza _. - _ Poza tym było też oczekiwanie na nowych ludzi na lewicy i moim zdaniem to z góry stawiało Ryszarda Kalisza w trochę trudniejszej pozycji _ - dodał.

Zadeklarował, że Ruch Palikota to partia lewicowa. - _ Chociaż my w przeciwieństwie do tradycyjnej lewicy dopuszczamy w realizacji pewnych zadań lewicowych rozwiązania liberalne jako metody działania _ - zaznaczył.

Natomiast w sensie obyczajowym jego ugrupowanie jest _ bardzo liberalną partią _. Zdaniem Palikota, wejście do Sejmu transseksualistki i przyznającego się do swojej orientacji homoseksualisty - startujących z list jego ugrupowania - będzie oznaczało, że _ przez te cztery lata wszyscy będziemy się oswajali z innością _. - _ Moim zdaniem to będzie pracowało na zmiany, na dalszą wolność _ - ocenił Palikot.

bFeZkEPA

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski potwierdził dzisiaj po południu, że spotka się z Palikotem. - _ Wczoraj spotkaliśmy się w studiu w telewizji i powiedzieliśmy sobie, że jak będzie okazja, porozmawiamy, więc na pewno porozmawiamy _ - powiedział Kwaśniewski w radiu TOK FM. - _ Nie sądzę, żeby to się zdarzyło nagle, ponieważ w mojej ocenie pan Janusz Palikot ma przed sobą dni, w których musi poznać swój klub. Pewnie nie wszystkich jeszcze dobrze widział, którzy wejdą do tej formacji _ - dodał.

Kwaśniewski zaznaczył, że Palikot musi zastanowić się co dalej. - _ Janusz Palikot tak naprawdę to wiele jeszcze ze swoich planów musi odkryć przed samym samą - co to ma być za formacja _ - powiedział. Z kolei SLD musi po wyborach - według Kwaśniewskiego - _ leczyć rany i przyjąć plan pilnej rehabilitacji _.

- _ Uważam, że na lewicy potrzeba dialogu, współpracy różnych środowisk. I współpraca środowiska Palikota ze środowiskiem SLD, podobnie jak ze środowiskiem "Krytyki Politycznej", podobnie jak ze środowiskami takich mniejszych partii jak Zieloni, ona jest po prostu zwyczajnie potrzebna _ - ocenił. - _ Potencjał dwudziestu-dwudziestu kilku procent głosów lewicowych istnieje. Mamy kolejne wybory, które to potwierdzają _ - dodał.

Były prezydent powiedział, że współpraca SLD i Ruchu Palikota powinna rozpocząć się wraz z pracami Sejmu. Kwaśniewski zaznaczył, że nie przesądza, czy ta współpraca miałaby doprowadzić do powstania nowego ugrupowania. - _ Może to jest rodzaj nowej, lewicowej koalicji _ - powiedział. Dodał, że choć byłby w stanie sprzyjać i wspierać takie działania, nie planuje formalnie angażować się w budowanie współpracy SLD i Ruchu Palikota.

Więcej o wynikach wyborów i komentarzach na ten temat w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t160784.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/psl;chce;20;proc;wladzy;w;kolalicji;rzadowej;z;po,120,0,933496.html) Przesunięcie w koalicji? Chcą 20 proc. władzy Ludowcy chcą dodatkowe ministerstwo. - _ Mamy dobrych fachowców, np. od dróg _ - mówią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t134722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;najlepsza;koalicja;z;psl,84,0,933204.html) Dlatego poległ Napieralski. Jest diagnoza Krytyka Grzegorza Napieralskiego trwa. Tym razem komentuje Bartosz Arłukowicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t156999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/aniolki;pis;przepadly;-;nie;wejda;do;sejmu,62,0,933438.html) Uległy wyjadaczom. "Aniołki" bez mandatów Młode kandydatki PiS, choć promowane w mediach sromotnie przegrały wyborcze stracie. Zobacz kto odebrał im głosy.
bFeZkEPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)