Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lagarde ma nowy pomysł na uspokojenie rynków

0
Podziel się:

Szefowa MFW zasugerowała "połączenie" interwencji EBC i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

Lagarde ma nowy pomysł na uspokojenie rynków
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEUjGOvF

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde zasugerowała _ połączenie _ interwencji Europejskiego Banku Centralnego i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej do ratowania zadłużonych państw strefy euro.

_ - Osobiście zastanawiam się, czy nie byłoby konieczne takie połączenie, z wyraźnym wsparciem i gwarancjami państwowymi, w sposób zorganizowany _ - oświadczyła Lagarde.

Powiedziała też, że EBC _ niechętnie _ wspiera kraje zaciągające pożyczki; powinien angażować się w to nadal, kiedy zaczną funkcjonować nowe zasady funduszy ratunkowych.

bEUjGOvH

EBC, który w zeszłym miesiącu zaczął skupować włoskie i hiszpańskie długi, odgrywa rolę _ pożyczkodawcy ostatniej szansy _, czyniąc to _ niechętnie, bez większej pewności i przewidywalności na dłuższą metę. _

_ - Co z pewnością stanowi pewien problem _ - mówiła Lagarde.

bEUjGOvN

_ - EBC najprawdopodobniej działa jako pomost ku EFSF, który zrobić tego nie jest jeszcze w stanie _ - dodała. EFSF będzie mieć możliwość zakupu zadłużenia krajów strefy euro, kiedy parlamenty narodowe jej 17 krajów ratyfikują reformę uzgodnioną 21 lipca przez szefów państw i rządów.

Lagarde zapewniła, nie odnosząc się szczególnie do strefy euro, że MFW może przemyśleć sprawę uzgodnienia prewencyjnych linii kredytowych dla grup krajów.

_ - W miarę jak świat rozwija się i z naszego punktu widzenia zacieśnia więzi, musimy być kreatywni co do zasady i warunków związanych z obligacjami oraz jakości beneficjentów _ takich linii kredytowych - wyjaśniła._ _

Zobacz także: Christine Lagarde o zagrożeniach dla gospodarki (AFP, ang):
bEUjGOvO

_ - Moglibyśmy zastanowić się nad grupami krajów jako beneficjentami instrumentów tego rodzaju _ - podkreśliła.

Czytaj więcej o kryzysie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;banki;w;europie;wpompowano;420;mld;euro,40,0,919336.html) Banki w Europie zdrowsze o 420 mld euro Pomoc dla banków w krajach UE udzielana jest od 2008 roku. Te w złej kondycji mają przedstawić plany naprawcze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue;nie;wyklucza;emicji;euroobligacji,24,0,919320.html) Bruksela zdradza. Oto recepty na kryzys KE nie wyklucza też, że zaproponuje szybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, nawet od 2014 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/agencja;moodys;obnizyla;rating;osmiu;greckich;bankow,147,0,919187.html) Moody's obniża ratingi ośmiu banków Zdegradowane banki mają w portfelach greckie obligacje skarbowe.
bEUjGOwi
kryzys
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)