Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: Kosowo potrzebuje czasu

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że tzw. nieprzekraczalne terminy w kwestii Kosowa są sztuczne.

Ławrow: Kosowo potrzebuje czasu
(EPA/PAP)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że tzw. nieprzekraczalne terminy w kwestii Kosowa są sztuczne i nie służą rozstrzygnięciu sporu.

"Sztuczne ostateczne terminy ustalone przez postronnych nic nie dadzą, jesteśmy zdania, że w sprawie Kosowa te terminy nie są wiążące" - powiedział Ławrow podczas wizyty na Cyprze.

Szef rosyjskiej dyplomacji w swej wypowiedzi tłumaczonej z rosyjskiego na grecki porównał terminy ostateczne (ang. deadlines) do myślenia życzeniowego (ang. wishful thinking).

Negocjacje w sprawie statusu Kosowa między Serbami, do których ta prowincja formalnie należy, a Albańczykami, którzy stanowią 90 proc. jej ludności, nie dały wyniku przed ustalonym na 10 grudnia terminem ostatecznym. Kosowo zapowiedziało, że w tej sytuacji proklamuje - z poparciem Zachodu - niepodległość.

Ławrow powtórzył, że jednostronne posunięcia pozostają w sprzeczności z prawem międzynarodowym, pociągają za sobą wielkie ryzyko. Rosyjski minister powiedział, że należy dać więcej czasu na rozwiązanie, które byłoby do przyjęcia dla obu stron.

Mediatorzy w serbsko-kosowskich rozmowach, tzw. trojka złożona z przedstawicieli UE, Rosji i USA, zameldowali w piątek sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi o fiasku rozmów w sprawie statusu prowincji Serbii.

Belgrad odrzuca możliwość uznania niepodległości Kosowa, które formalnie należy do Serbii, ale od roku 1999 jest administrowane przez ONZ i strzeżone przez siły NATO. Albańczycy, stanowiący w prowincji większość, nie chcą oferowanej przez Serbię szerszej autonomii, a jedynie niezawisłości.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)