Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow w ostrych słowach atakuje UE

0
Podziel się:

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Szef MSZ Rosji zapytał. - Co wspólnego z demokracją ma podżeganie do niepokojów?

Ławrow w ostrych słowach atakuje UE
(PAP/EPA)

Szef MSZ Rosji powiedział dziś w Monachium, że nie spełniły się nadzieje na powstanie zjednoczonej Europy z udziałem Rosji. Skrytykował także postawę UE w konflikcie na Ukrainie.

Zabierając głos podczas dyskusji w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Ławrow powiedział, że po upadku muru berlińskiego w 1989 roku istniała szansa na powstanie _ jednej Europy _. _ Nadzieje na powstanie euroazjatyckiej strefy niepodzielnego bezpieczeństwa nie spełniły się _ - ocenił szef rosyjskiej dyplomacji. Zastrzegł, że Rosja nie rezygnuje z tego celu.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Ławrow zapytał, _ co wspólnego z demokracją ma podżeganie do niepokojów? _. _ Dlaczego nie słyszymy słów potępienia ze strony UE wobec osób okupujących budynki publiczne, atakujących milicję, propagujących rasistowskie, antysemickie i nazistowskie hasła? - pytał Ławrow. _Jak to możliwe, że działania takie są wspierane przez polityków UE, podczas gdy w ich krajach macierzystych takie zachowania są ścigane?" - kontynuował minister.

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że wybryki demonstrantów stanowią naruszenie wolności. Za absurdalne uznał doniesienia mediów, sugerujące, że Rosjanie biorą udział w torturowaniu ukraińskich opozycjonistów. Ławrow zarzucił europejskim politykom, że domagając się, by mieszkańcy Ukrainy sami zdecydowali o kierunku, w którym ma zmierzać ich kraj, narzucają im _ jedyne słuszne rozwiązanie _, czyli UE.

Zdaniem Ławrowa w Europie nadal dominuje przestarzały sposób myślenia: _ kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam _, który należy przezwyciężyć. _ Nie myślmy w kategoriach bloków _ - zaapelował. Ławrow potwierdził negatywne stanowisko swego kraju wobec planów tarczy antyrakietowej, wyjaśniając, że narusza ona, zdaniem Moskwy, równowagę strategiczną i należy uznać ją za system ofensywny.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaznaczył, że zgodnie z zasadami OBWE każdy kraj - także Ukraina - ma prawo do swobodnego wyboru wojskowych sojuszy - _ bez nacisków z zewnątrz _. Wyraził zaniepokojenie z powodu rozmieszczania przez Rosję ofensywnej broni, w tym rakiet typu Iskander w pobliżu granicy UE. Postulował ponadto, by w rozmowach z Moskwą o tarczy antyrakietowej _ wyznaczyć konkretny termin końcowy _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)