Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze rozpoczęli protest "pieczątkowy"

0
Podziel się:

Protest pieczątkowy będzie bardziej dostrzegalny od jutra, gdyż 1 stycznia pracują tylko lekarze przyjmujący pacjentów w ramach świątecznej opieki medycznej i szpitalnej.

Lekarze rozpoczęli protest "pieczątkowy"
(Otnaydur/Dreamstime)

_ Refundacja do decyzji NFZ _ - takie pieczątki na receptach stawiają medycy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Zielonogórskiego, którzy rozpoczęli protest. Zapowiedzieli też, że nie będą określać poziomu refundacji leków.

Organizacje lekarskie zaapelowały do premiera Donalda Tuska o pilne spotkanie.

Pieczątka, którą stawiają lekarze z OZZL i PZ, nie powoduje nieważności recept; będą one refundowane na ogólnych zasadach. Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zaznaczył jednak, że jeżeli na recepcie nie będzie określony poziom refundacji, _ aptekarz wyda lek za najwyższą odpłatnością _. Oznacza to, że pomimo iż pacjentowi przysługuje uprawnienie np. do opłaty ryczałtowej 3,20 zł, zapłaci on znacznie więcej. Zmienny stopień odpłatności dotyczy 230 leków na choroby przewlekłe.

Jak powiedział prezes PZ Jacek Krajewski, protest _ pieczątkowy _ będzie bardziej dostrzegalny dopiero od jutra, gdyż 1 stycznia pracują tylko lekarze przyjmujący pacjentów w ramach świątecznej opieki medycznej i szpitalnej.

Lekarze protestują przeciwko przepisom ustawy refundacyjnej (weszła dzisiaj w życie) przewidującym, że lekarze błędnie wypisujący recepty będą zobowiązani do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Ma być tak w przypadku wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Sprzeciwiają się także rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia określającemu sposób i tryb wystawiania recept i oraz nakładającemu na lekarzy obowiązek określania na recepcie poziomów odpłatności leków: B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc. Lekarze sprzeciwiają się też wymogowi wpisywania na recepcie kodów uprawnień pacjenta do refundacji leków.

Decyzję o nieokreślaniu stopnia refundacji leków i stawiania pieczątki: _ Refundacja do decyzji NFZ _ zawiesiła Naczelna Rada Lekarska. Rada zbierze się 13 stycznia na nadzwyczajnym posiedzeniu dotyczącym wejścia w życie nowych przepisów o refundacji leków. Rada nie wyklucza, że może zalecić lekarzom zaostrzenie formy protestu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po wysłuchaniu sprawozdania i rekomendacji zespołu ds. współpracy z Ministerstwem Zdrowia, który ma wypracować zmiany ustawy refundacyjnej. Zespół ma spotkać się z przedstawicielami MZ 4 stycznia.

OZZL skupia blisko 35 tys. lekarzy z całego kraju. Porozumienie Zielonogórskie zrzesza natomiast 13 tys. lekarzy z 14 województw. W Polsce jest ponad 120 tys. lekarzy.

Więcej o ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
Absurdalne przepisy uderzą w chorych Po 1 stycznia skorzysta tylko budżet NFZ - przewiduje były minister zdrowia.
Premier przeprasza za zamieszanie, ale... Jednak jego zdaniem najwięcej winy w rozdmuchaniu tematu leków refundowanych leży po stronie koncernów farmaceutycznych.
Wielu chorych czeka dramat, wszystko przez.... Były wiceminister zdrowia komentuje bałagan wokół listy leków refundowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)