Notowania

Przejdź na
refundacja leków
27.01.2011 14:32

Leki droższe o 18 proc. przez nową ustawę?

Taki - według pracodawców - ma być skutek wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Jeśli ustawa refundacyjna wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym w projekcie, dopłaty pacjentów do leków wzrosną w 2012 r. o 18 proc. - wynika z analizy przeprowadzonej na zlecenie PKPP Lewiatan i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Ustawa refundacyjna jest jednym z kluczowych projektów rządowego pakietu zdrowotnego, nad którym obecnie pracuje sejmowa podkomisja.

Lewiatan podkreśla, że przewidywany wzrost dopłat pacjentów do leków refundowanych jest sprzeczny z założeniami ustawy, która miała zwiększyć dostępność do produktów leczniczych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;rekord;znowu;kupilismy;wiecej;lekow,118,0,750710.html) Nowy rekord. Znowu kupiliśmy więcej leków

_ - Tymczasem polski pacjent partycypuje w kosztach leków refundowanych w 30 proc., podczas gdy węgierski w 20 proc. , słowacki w 13 proc., niemiecki zaledwie w 7 proc. Poza tym w ciągu najbliższych 25 lat liczba osób, które zażywają najwięcej leków wzrośnie - 65-latków o ponad 60 proc., a 80-latków aż o 130 procent (tylko Słowacja wyprzedzi nas w rankingu najstarszych krajów Europy) i rząd powinien wziąć to pod uwagę planując wydatki na leki. Niestety tego nie zrobił, a wręcz przeciwnie, chce ograniczyć budżet na refundację _ - ocenia dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan Jacek Adamski.

Lewiatan podkreśla, że według projektodawców ustawy w jednym budżecie na refundację mają znaleźć się wydatki na programy terapeutyczne, chemioterapię i refundację apteczną.

Dwie pierwsze pozycje nie są ograniczane żadnym progiem procentowym i w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o prawie 1 mld zł. Taki przyrost oznacza zmniejszenie się puli na refundację apteczną o prawie pół miliarda zł w 2012 r.

Na dodatek wzrost spożycia leków wynikający ze starzenia się społeczeństwa spowoduje, że tylko z tego powodu koszty refundacji w 2015 r. będą musiały być o co najmniej o 0,5 miliarda zł wyższe" - czytamy w stanowisku pracodawców.

W projekcie tzw. ustawy refundacyjnej przewidziano stałą cenę leku refundowanego. Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.).

Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Projekt tej ustawy wzbudza liczne kontrowersje. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę.

Według minister zdrowia Ewy Kopacz, celem ustawy refundacyjnej jest ograniczenie dopłat pacjentów do leków. _ - W Polsce pacjent zdecydowanie do leków dopłaca. Te mechanizmy, którymi dysponowaliśmy do tej pory, niestety nie powodowały, żeby te leki drastycznie taniały _ - mówiła minister w październiku podczas prezentacji projektu ustawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprzedaz;lekow;bez;recepty;rosnie;choc;juz;nie;tak;szybko,16,0,715792.html) Sprzedaż leków bez recepty rośnie, choć już nie tak szybko W tym roku Polacy wydadzą na nie 8,7 miliarda złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t19432.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;lykaja;miliardy;w;tabletkach,11,0,344587.html) Polacy łykają miliardy w tabletkach Prawie 190 złotych wydał każdy Polak na leki bez recepty w zeszłym roku, wynika z raportu Money.pl
Tagi: refundacja leków, leki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz