Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepiej oceniamy rząd i premiera. Do czasu?

0
Podziel się:

Sondaż przeprowadzono przed ujawnieniem przez Wprost nagrań z podsłuchanych rozmów.

Lepiej oceniamy rząd i premiera. Do czasu?
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

W czerwcu 28 proc. Polaków to zwolennicy rządu, a 36 proc. jego przeciwnicy - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie 34 proc. Polaków jest zadowolonych, że gabinetem kieruje Donald Tusk, niezadowolonych jest 52 proc. To nieco lepsze oceny niż miesiąc temu - zauważa CBOS.

CBOS zaznacza jednak, że sondaż przeprowadzono przed ujawnieniem przez _ Wprost _ nagrań z podsłuchanych rozmów szefa NBP Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz Sławomira Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem.

W ciągu ostatniego miesiąca poprawił się społeczny odbiór premiera. Odsetek respondentów zadowolonych z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk zwiększył się o 5 punktów, do 34 proc. Mniej jest tych, którzy są niezadowoleni (spadek o 4 punkty, do 52 proc.).

W porównaniu z majem przybyło też nieco zwolenników urzędującego gabinetu (o 2 punkty, do 28 proc.). Odsetek przeciwników rządu zmniejszył się o 1 pkt. (36 proc.). Obojętność wobec rządu, tak jak miesiąc temu, deklaruje 33 proc. badanych.

Rząd ma największe poparcie wśród badanych o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (41 proc. zwolenników), respondentów zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (37 proc.), mających wykształcenie średnie (36 proc.) lub wyższe (35 proc.), w wieku 45-54 lata (35 proc.). Badani utożsamiający się z prawicą oraz biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu częściej niż pozostali deklarują niechętny stosunek do rządu.

Wciąż ponad połowa badanych przez CBOS negatywnie ocenia rezultaty działań rządu (56 proc., spadek o 3 punkty). Zwiększył się jednak odsetek osób oceniających je pozytywnie (o 5 punktów, do 33 proc.). W grupach społeczno-zawodowych najbardziej zadowoleni z działalności rządu są pracujący na własny rachunek (51 proc.) oraz pracownicy średniego szczebla, technicy (51 proc.).

W czerwcu odnotowano też wzrost zadowolenia z polityki gospodarczej obecnego rządu. Odsetek respondentów uważających, że stwarza ona szanse poprawy sytuacji gospodarczej, zwiększył się o 4 punkty (do 30 proc.). Zmniejszyła się też liczba tych, którzy są przeciwnego zdania (z 61 proc. do 57 proc.).

Politykę gospodarczą rządu, podobnie jak efekty jego działalności, niemal wszystkie grupy społeczno-demograficzne oceniają krytycznie. Przekonanie, że polityka rządu w sferze gospodarki stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej, stosunkowo najczęściej wyrażają badani zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (40 proc.), o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (38 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych - pracujący na własny rachunek (48 proc.) oraz pracownicy średniego szczebla, technicy (44 proc.).

Badanie przeprowadzono 5-11 czerwca na reprezentatywnej próbie losowej 1044 dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)