Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
balcerowicz
01.12.2005 13:36

Lepper atakuje Balcerowicza

Miejsce Leszka Balcerowicza jest w kamieniołomach - oświadczył Andrzej Lepper. Szef Samoobrony atakuje i chce zmiany ustawy o NBP. Przeciwny temu jest premier Kazimierz Marcinkiewicz. / ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

Miejsce Leszka Balcerowicza jest w kamieniołomach - oświadczył Andrzej Lepper. Szef Samoobrony atakuje i chce zmiany ustawy o NBP*. Przeciwny temu jest premier Kazimierz Marcinkiewicz.*

W przypadku uchwalenia przez Sejm noweli ustawy o Narodowym Banku Polskim autorstwa Samoobrony, kadencja obecnej Rady Polityki Pieniężnej wygaśnie w ciągu 30 dni, wynika z projektu noweli, do którego dotarła agencja ISB. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 roku.

Dodatkowo Samoobrona proponuje, by „system ustalania kursu walutowego w stosunku do walut obcych, określa, w drodze rozporządzenia, Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii Rady”.

W projekcie autorstwa Samoobrony czytamy także, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – do zadań NBP ma należeć m.in.: „dbałość o wartość polskiego pieniądza, poprzez wspieranie polityki gospodarczej polskiego rządu w zakresie wzrostu gospodarczego i likwidacji bezrobocia w drodze ustalania i realizowania polityki pieniężnej”.

Samoobrona proponuje także, by w posiedzeniach rady mógł uczestniczyć przedstawiciel rządu, mogący zgłaszać „wnioski do rozważenia przez Radę”, a w razie nieuzgodnienia stanowisk prezydent może zwołać radę gabinetową z udziałem prezesa NBP.

Kolejną zmianą jest to, że roczne sprawozdanie banku centralnego nie będzie sprawdzane przez biegłego rewidenta wybranego w drodze konkursu przez RPP, ale to rząd wybierze rewidenta”.

Samoobrona chce także, by po uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów była możliwość wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej „w wypadkach uzasadnionych szczególnym interesem gospodarki narodowej”.

*Marcinkiewicz przeciwny zmianie ustawy o NBP proponowanej przez Samoobronę *
Tymczasem premier Kazimierz Marcinkiewicz jest przeciwny nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, która miałaby prowadzić do zmian celów działania banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej.

„Nie chcemy zmieniać ustawy, chcemy rozmawiać z NBP i RPP” – powiedział Marcinkiewicz w czwartek podczas wizyty na Śląsku, jak podała Polska Agencja Prasowa.

Premier dodał, że wciąż liczy na obniżenie stopy procentowej przez RPP.

Tagi: balcerowicz, nbp, rpp, gospodarka, lepper, samoobrona, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz