Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gilowska
10.06.2006 19:45

Lepper broni naukowców i twórców

Projekty zmian podatkowych firmowane przez wicepremier Zytę Gilowską są źródłem kontrowersji na liniii rząd - prezydent. Ale i koalicja nie jest w ich sprawie zgodna. Rządowy projekt reformy podatków zawetuje najprawdopodobniej Samoobrona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Projekty zmian podatkowych firmowane przez wicepremier Zytę Gilowską są źródłem kontrowersji na liniii rząd - prezydent. Ale i koalicja nie jest w ich sprawie zgodna. Rządowy projekt reformy podatków zawetuje najprawdopodobniej Samoobrona. *

Jak donosi TVN 24 o zniesieniu ryczałtowych, pięćdziesięcioprocentowych kosztów uzyskania przychodu dla twórców i artystów krytycznie wypowiada się między innymi szef Samoobrony Andrzej Lepper.

Zapowiedź obniżenia w latach 2007-2008 kosztów uzysku dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc. wzbudziła liczne protesty w środowisku naukowców i twórców. Jak ustalił portal Money.pl niewiele też brakowało, by stała się ona przyczyną odejścia wicepremier Zyty Gilowskiej, uważanej za gwaranta "rozsądnej" polityki budżetowej w Polsce. Prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu ze środowiskiem twórczym określił projekt jako wysoce ryzykowny; zasugerował też możliwość zawetowania takich rozwiązań ustawowych. W piątek prezydent zapowiedział, że zorganizuje spotkanie premiera i minister finansów ze środowiskami twórczymi w tej sprawie.
*Andrzej Lepper, Samoobrona: *_ "My na pewno w Sejmie za tym głosować nie będziemy. Nas umowa (koalicyjna-PAP) w tym punkcie nie wiąże. Jesteśmy, tak jak pan prezydent, przeciwni temu" _
"W ogóle podwyżki podatków nie są przewidziane w naszym programie i również w programie PiS - państwa solidarnego i państwa solidaryzującego się z potrzebującymi i najuboższymi - twierdzi Andrzej Lepoper. Uważamy, że podwyższania wszystkie są niezgodne z naszym programem" - dodaje wicepremier.
Czy wobec głosów sprzeciwu zarówno z kancelarii prezydenckiej, jak i z samej koalicji wicepremier Gilowska zdoła przeforsować swoje rozwiązania? Jeśli nie, bardzo możliwe, że kolejna złożona przez nią dymisja będzie już nieodwołalna.

Jeśli natomiast Kazimierz Marcinkiewicz zdecyduje się na obronę pomysłów pani wicepremier, pojawić się mogą problemy z utrzymaniem koalicji.
"Gdyby była spowodowana krzywda ludziom, to my w takim układzie w koalicji nie będziemy" - oświadcza bowiem szef Samoobrony.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gilowska, wiadomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz