Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka polski
21.03.2014 14:31

Lepsza koniunktura w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie 0 (w lutym minus 3).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Herchaft/Reporter)

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w marcu oceniany jest lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat - podał GUS.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie 0 (w lutym minus 3).

_ Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie _ - napisano.

GUS podaje, że przewidywania dotyczące sprzedaży są pozytywne - lepsze od sygnalizowanych w lutym; utrzymują się jednak pesymistyczne oceny bieżące w tym zakresie.

_ Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Mimo to przedsiębiorcy planują wzrost zamówień towarów u dostawców. W najbliższych trzech miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza od zapowiadanej w lutym. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieznacznie wolniejszy niż zgłaszano miesiąc wcześniej _ - napisano w komunikacie GUS.

Według badania GUS spośród badanych jednostek, w marcu 4,2 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (wobec 3,9 proc. przed rokiem).

_ Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w marcu br. 58 proc. przedsiębiorstw, 59 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (56 proc. w marcu br., 57 proc. przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 43 proc. do 35 proc.) _ - napisano.

Nastroje nieco w dół

Obecne i przyszłe nastroje konsumenckie, ocenianie na podstawie wskaźników syntetycznych, nieznacznie się jednak pogorszyły - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się mdm o 0,9 pkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 21,0.

_ Spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się oceny odnoszące się do obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (dla obu wskaźników spadek o 2,5 pkt proc.), a w nieco mniejszym stopniu dotyczące dokonywania ważnych zakupów (spadek o 1,6 pkt proc.) _ - wynika z badań.

_ Poprawiły się natomiast oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,8 pkt proc.) _ - dodano.

W porównaniu do marca 2013 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 8,4 pkt proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie minus 24,4, co oznacza spadek o 0,2 pkt proc.

_ Na spadek wartości wskaźnika wpłynęło pogorszenie ocen dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 2,5 pkt. proc.) oraz oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,1 pkt proc.) _ - podał GUS.

_ Wyraźnej poprawie uległy oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 3,9 pkt proc.) _ - dodano.

W marcu br. WWUK osiągnął wartość o 14,3 pkt proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gospodarka polski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz