Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leszek Balcerowicz apeluje do rządu: Oszczędzajcie

0
Podziel się:

Leszek Balcerowicz apeluje do rządu o pilną i głęboką reformę finansów publicznych.

Leszek Balcerowicz apeluje do rządu: Oszczędzajcie
(EAST NEWS)

Leszek Balcerowicz apeluje do rządu o pilną i głęboką reformę finansów publicznych. Według byłego szefa NBP – _ *Jeśli chcemy rozwijać gospodarkę, powinniśmy skończyć z wydawaniem pieniędzy _*. Balcerowicz apelował o to podczas konferencji prasowej swojej fundacji – Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Profesor przekonuje, że jeśli nie zaczniemy reformować finansów publicznych to spowolnienie gospodarcze na stałe będzie udziałem Polski. Do tego staniemy się bardziej wrażliwi na zawirowania zewnętrzne.

Profesor zaznacza, że znikome oszczędzanie hamuje inwestycje. Jeżeli jednak, jak zaznacza Balcerowicz, zaczniemy oszczędzać, to banki będą miały więcej pieniędzy na udzielanie kredytów. Wtedy firmy mogłyby brać te kredyty i z nich inwestować.

Do tej pory ekonomiści mówili że to konsumpcja napędza gospodarkę, ale według profesora jest to teoria dobra na krótką metę. Dlaczego? – _ Jeżeli wszyscy wydaliby swoje wszystkie pieniądze, nie byłoby żadnych perspektyw wzrostu na kolejne lata _ - mówi.

Balcerowicz nie zgadza się również z teorią, że jesteśmy za biedni żeby oszczędzać. Jako przykład podał Chińczyków którzy są bardzo oszczędni, a Amerykanie - wskazuje - z kolei nie oszczędzają wcale.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostaniemy więcej? Nawet 80 mld euro z UE Unijny budżet po 2013 znowu w centrum uwagi. W Brukseli na temat jego kształtu rozmawiają ministrowie do spraw europejskich Wspólnoty.
Drastycznie obniżą dług publiczny? To możliwe Ta ustawa bardzo ograniczy poziom wydatków instytucji publicznych.
Polsce również grozi kryzys? Balcerowicz odpowiada Znany ekonomista ocenia stan polskiej gospodarki i perspektywy dla jej rozwoju.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)