Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: Polska powinna dostawać najwięcej z UE

0
Podziel się:
Lewandowski: Polska powinna dostawać najwięcej z UE

Money.pl: Jak będzie wyglądała unijna perspektywa budżetowa 2014-2020? Czy nacisk położony zostanie na innowację, czy inwestycję w rozwój uboższych regionów?

Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu Komisji Europejskiej: Nacisk będzie położony tam, gdzie powstaje pewna wartość dodana dla Unii Europejskiej. Jej się szuka również w innowacjach. Bo przecież bierzemy udział w wyścigu globalizacyjnym, już nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale również z: Chinami, Indiami i Brazylią.

Ale na pewno będą też zachowane tradycyjne, unijne polityki. Polityka rolna być może będzie mniej ważyła w ogólnych proporcjach. Ale taka jest tendencja, uzgodniona swego czasu pomiędzy liderami Niemiec i Francji.

Będzie też zachowana kohezja (harmonia i dążenie do zrównoważonego rozwoju całej Wspólnoty Europejskiej przez likwidację dysproporcji rozwojowych - dop. red.), tylko ona się obroni jako polityka europejska, a nie jakiś dar dobroczynny dla ubogich kuzynów ze wschodu. Potrzebna jest zgoda 27 krajów.

Mądrość mówi, że nie może być wielkich przegranych, że trzeba mniej więcej stabilizować tzw. pozycje netto poszczególnych krajów. One nie mogą się pogorszyć, bo na końcu przy głosowaniu za budżetem potrzebne jest 27 głosów za.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t94526.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;chce;sprawiedliwiej;dzielic;pieniadze;dla;rolnikow,106,0,608874.html) Unia chce sprawiedliwiej dzielić pieniądze dla rolników

Dlatego trzeba brać pod uwagę i problem landów wschodnich Niemiec i problem kilku prowincji Francji i problem Kornwalii i problem południa Włoch, czy hiszpańskiej Asturii.

A jakie będą główne źródła finansowania kolejnego budżetu Wspólnoty?

Jeżeli chodzi o nowe źródła, to mandat nałożony na Komisję przewiduję, że powinniśmy przedstawić raport z obecnej perspektywy, tzw. budget review, który dotyczy i strony wydatków, łącznie z wydatkami rolnymi, ale też strony przychodów – razem z brytyjskim rabatem.

Taki raport ma postać dość chłodnej analizy. Także wszystkich możliwych źródeł dochodów, o których od wielu lat się dyskutuje. Ale teraz poparta zostanie ona badaniami nad legalnością poszczególnych rozwiązań, czy możliwych do uzyskania zysków do budżetu.

No i jest jeszcze składka narodowa, która obecnie stabilizuje przewidywalność budżetu. To też jest lekcja z lat 80. Wtedy budżety unijne były ciągle przedmiotem sporu. Były niedopięte, kapryśne, powodowały gigantyczną ilość problemów, bo były tylko w 11 proc. oparte na składce narodowej, a reszta to było poszukiwanie innych zasobów.

Z jakich źródeł będą pochodzić te dodatkowe dochody? Czy to będą obligacje europejskie, które jakiś czas temu proponował Barroso? Czy może nowy europejski podatek?

Jeżeli jest czas oszczędności, to trzeba być kreatywnym. Potrzeba jest matką wynalazków. A kreatywność w tym przypadku to na pewno współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Sprawdziliśmy na kilku przykładach tzw. podziału ryzyk partnerów prywatnych i państwowych, że jedno euro ze strony budżetu europejskiego, wsparte gwarancjami i pożyczkami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i partnerami prywatnymi, daje w sumie 40 euro na inwestycje.

Mogą się pojawić też inne wynalazki związane z partnerstwem publiczno-prywatnym. Zanim dojdziemy do innych źródeł finansowania, trzeba rozszerzyć możliwości wspólnego budżetu przez nowe instrumenty finansowe.

Co to za instrumenty?

To są takie sposoby rozszerzania możliwości budżetu europejskiego, w których mamy ze strony budżetu swój wkład, mamy ze strony partnera, jakim jest EBI, gwarancje i pożyczki i pozyskujemy prywatnych udziałowców takiego przedsięwzięcia.

Wypróbowaliśmy już tego typu schematy partnerskie w montażu pieniędzy publicznych i prywatnych. To idzie w dobrym kierunku. Ale Europa, w której jesteśmy w tej chwili, ma z tym pewien problem, bo to wymaga dużej solidności służby administracji. Czegoś co się nazywa _ civil servant _, czyli pewnej kultury administracyjnej. To lepiej na razie wychodzi na Zachodzie niż na Wschodzie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t46507.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/czlonkowie;unii;tna;budzet;na;przyszly;rok,140,0,654988.html) Członkowie Unii tną budżet na przyszły rok A co z podatkiem europejskim?

Nie będę o tym wspominał, żeby nie prowokować. Proszę uzbroić się w cierpliwość. Na początku października przedstawiony zostanie podsumowanie budżetu, który w części będzie poświęcone nowym ewentualnym źródłom dochodów do budżetu.

W przyszłości być może będą one mogły częściowo zastąpić, czy może odciążyć składki narodowe. Jednak nie chcę nic przesądzać. To jest politycznie niezwykle trudne. Ponownie podkreślę, że to zależy od decyzji 27 państw.

Ile w tej przyszłej perspektywie budżetowej środków trafi do Polski? Dostaniemy sporo mniej?

Polska powinna pozostać głównym beneficjentem, bo jest największym krajem, który ciągle kwalifikuje się do wszystkich zasadniczych elementów budżetowych: rolnego, kohezyjnego, itd. Na razie nie wygrywa konkursów w tych kategoriach, które dotyczą innowacji.

Warunek jest tylko jeden – brak raptownego pogorszenia sytuacji gospodarczej w Europie. Jedynym krajem, który poprosi o pomoc i ją dostaje pozostanie Grecja. To jest ten warunek, bo jeżeli by się ta epidemia rozszerzyła i trzeba by było aktywizować _ fundusz stabilizacyjny _, opiewający na 750 mld euro, to zmieni nam się dramatycznie ton rozmowy o przyszłości Europy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t91730.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;wydaje;na;polaka;244;euro;rocznie;bedzie;mniej,109,0,656749.html) Unia wydaje na Polaka 244 euro rocznie. Będzie mniej? Najwięcej dostają Luksemburczycy. Bruksela daje aż 2310 euro na głowę. Rekordzistami w dokładaniu do wspólnego budżetu są Holendrzy. Każdy z nich dopłaca 210 euro rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t98852.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/koniec;z;budowa;drog;ekspresowych,100,0,657252.html) Koniec z budową dróg ekspresowych? W Polsce mamy 850 km autostrad. To ponad 70 razy mniej niż w znacznie mniejszej Holandii. Bez wielu miliardów z brukselskiej kasy, nie mamy szans na zmiany. Dlatego tak ważna jest polityka spójności, którą UE chce ukrócić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t95074.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ruszamy;do;walki;o;budzet;unijny;i;dotacje,115,0,656243.html) Ruszamy do walki o budżet unijny i dotacje Chcemy utrzymania polityki spójności i dalszego wspierania biedniejszych. Póki co trzykrotnie więcej bierzemy niż wpłacamy do unijnej kasy.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)