Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: Polska wykonała duży wysiłek, uzdrawiając finanse publiczne

0
Podziel się:

Przez ostatnie trzy lata Polska wykonała duży wysiłek, uzdrawiając finanse publiczne - uważa unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Lewandowski: Polska wykonała duży wysiłek, uzdrawiając finanse publiczne
(ec.europa.eu)
bEUcCuPp

Przez ostatnie trzy lata Polska wykonała duży wysiłek, uzdrawiając finanse publiczne - mówił w Sejmie unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Dodał, że właśnie dlatego należą się nam dwa lata oddechu jeśli chodzi o dalsze zbijanie deficytu.

_ Dobrą wiadomością jest to, że Polska wśród innych krajów, do których należy Francja i Hiszpania, otrzymała dwa lata oddechu na dochodzenie do wskaźnika deficytu finansów publicznych - 3 proc. Ten okres jest na potrzebne reformy _ - powiedział Lewandowski podczas piątkowej konferencji prasowej.

Dodał, że w latach 2010-2012 Polska wykonała _ wysiłek uzdrawiania finansów publicznych _. Jak mówił, w tym czasie deficyt spadł z poziomu 8,3 proc. PKB, do 3,8 proc. PKB. _ Czyli Polska wykonała wysiłek, ale jednocześnie musi otrzymać oddech, gdyż otoczenie gospodarcze Polski zasadniczo się pogorszyło. W efekcie pogorszenia otoczenia gospodarczego, czyli kryzysu w Europie (...) nie można oczekiwać takich wpływów podatkowych, które gwarantują wykonanie zadań w zakresie finansów publicznych w najbliższym roku _ - dodał.

bEUcCuPr

Zauważył, że żaden z krajów, które uzyskały wydłużenie czasu na zbijanie deficytu, nie będzie miał _ łatwej drogi do wypełnienia celów fiskalnych w czasie kryzysu _.

Odnosząc się do zaleceń KE dla Polski, Lewandowski mówił, że nie widzi w tym dokumencie _ żadnej nagany dla polskiego rządu _. _ Zwraca się uwagę na to, co nie działa lub powinno lepiej działać, bo taka jest natura dokumentu _ - powiedział.

Z przedstawionych pod koniec maja rekomendacji KE wynika, że Polska może o dwa lata dłużej uzdrawiać finanse publiczne, czyli ma zbić deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB do 2014 r. Oznacza to, że KE nie zarekomendowała jeszcze zamknięcia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.

W maju KE prognozowała, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB, tyle samo, ile w ubiegłym roku. Tymczasem zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu, nałożoną na nasz kraj w 2009 r., Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. KE sygnalizowała wcześniej, że uwzględniając koszty reformy emerytalnej w Polsce, zaakceptowałaby nieco wyższy deficyt, np. 3,4 proc. PKB.

bEUcCuPx

Rekomendacje Komisji Europejskiej muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE, co stanie się prawdopodobnie w czerwcu.

Wydłużenie czasu na zbicie deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB o dwa lata, poza Polską, przyznano Francji, Słowenii i Hiszpanii; o rok dłużej deficyt będą mogły zbijać Belgia, Holandia i Portugalia.

W swoich rekomendacjach dla Polski na lata 2013-2014 KE wymieniła wzmocnienie strategii budżetowej, zminimalizowanie cięć w inwestycjach publicznych pobudzających wzrost gospodarczy, lepsze ukierunkowanie polityki społecznej oraz zwiększenie efektywności wydatków na opiekę zdrowotną. Ponadto KE zaleca poprawę przestrzegania przepisów prawa podatkowego, szczególnie przez zwiększenie skuteczności administracji skarbowej.

KE zauważyła też potrzebę kontynuowania wysiłków na rzecz zwiększenia udziału kobiet w rynku pracy, przedsięwzięcie dodatkowych środków w celu stworzenia otoczenia biznesu sprzyjającego innowacjom. Wskazała też na potrzebne _ odnowienie i rozbudowę mocy produkcyjnych oraz poprawę wydajności w całym łańcuchu energii _.

bEUcCuPy

W sferze fiskalnej KE podkreśliła, że Polska powinna wprowadzić dodatkowe środki konsolidacji finansów publicznych i szybko przyjąć stałą regułę wydatkową, ograniczającą wydatki rządu i samorządów. Do 1 października br. Polska ma podjąć _ skuteczne działania _ oraz przedstawić _ szczegółowe sprawozdania na temat planowanej strategii konsolidacji budżetowej, która ma służyć osiągnięciu wyznaczonych celów _. Chodzi o zbicie deficytu finansów publicznych do 3,6 proc. PKB w 2013 r. i 3,0 proc. PKB w 2014 r.

KE wskazała, że utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym poziomie (a nie ich obniżenie) ograniczyłoby deficyt polskiego sektora finansów publicznych do 3,7 proc. PKB w 2014 r. Utrzymanie stawek VAT przewiduje polski program konwergencji. Tym samym KE zaktualizowała swoją wiosenną prognozę gospodarczą, w której przewidywała deficyt Polski w wys. 4,1 proc. PKB w 2014 r.

bEUcCuPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)