Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: Polska źródłem dobrych wiadomości

0
Podziel się:

Komisarz widzi zagrożenie w funduszu 750 mld euro.

Lewandowski: Polska źródłem dobrych wiadomości
(ec.europa.eu)

*_ - Polska powinna pracować na dobry scenariusz dla Europy, bo dzisiaj nasza część Europy jest źródłem dobrych wiadomości dla kontynentu _ - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.*

Swoje wystąpienie na forum Kongresu Lewandowski rozpoczął od wyrażenia przekonania, że Śląsk jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie o kryzysie można rozmawiać _ spokojnie, z dystansem, z poczuciem własnej odporności i pewnego optymizmu, który dzisiaj idzie ze Wschodu, a nie z Zachodu _. Zaznaczył jednak, że obecny kryzys jest europejski w swej naturze.

_

Rybiński: Zawirowania na rynkach potrwają nawet 15 lat - Europa i bez tego kryzysu jest pełna lęków i samozwątpienia, nie przypomina tych radosnych lat 90., kiedy to był stary kontynent, ale poniekąd nowy, odważny świat, pełen nadziei po zjednoczeniu _ - zaznaczył komisarz.

Podkreślał, że UE została zbudowana niejako _ na dobrą pogodę _, uczy się i zmienia w czasie działań kryzysowych, jak niedawno podczas kłopotów z dostawami gazu.

_ - Wspólne wyzwania, wspólne kryzysy wymagają wspólnych odpowiedzi _ - mówił i dodał, że kryzys ma tę cechę, iż poza poczuciem współzależności rodzi równocześnie odruchy protekcjonistyczne i egoistyczne.
Lewandowski oświadczył, że nie spodziewa się wiele po działaniach organizacji o zasięgu światowym, jak np. po zbliżającym się szczycie państw grupy G20. Dlatego z kryzysem trzeba sobie radzić _ po europejsku _. Nie budować Europy na nowo, lecz usuwać jej wady, które się podczas kryzysy ujawniły.

Do takich działań zaliczył m.in. akcję _ awaryjną _ wobec Grecji i _ gwarancyjno-odstraszającą _ na rzecz potencjalnie zagrożonych innych krajów. Lewandowski zauważył jednak, że odbywa się to _ z ogromną dozą swobodnej interpretacji rozmaitych paragrafów Traktatu Lizbońskiego _. Np. artykuł, który mówi, że Europejski Bank Centralny nie ma prawa kupować obligacji innych krajów obchodzi się, kupując je na rynku wtórnym.

Jak mówił Lewandowski, z punktu widzenia budżetu europejskiego, obecna sytuacja jest wyjątkowa z trzech powodów. Po raz pierwszy w tym kryzysie na szerszą skalę budżet europejski wystąpił jako gwarant pożyczek.

Po drugie, w budżetach i umocnieniach Paktu Stabilizacji i Wzrostu będą rozmaite _ kije i marchewki _ - chodzi o możliwość cofnięcia i zamrożenie funduszy europejskich.

Po trzecie, pogorszył się klimat w Europie. Lewandowski przypomniał, że w okolicach czerwca przyszłego roku zostaną ogłoszone plany UE na lata 2014-20. Radził jak w tych warunkach powinna się zachować ta część kontynentu, która przed laty była za żelazną kurtyną.
Powinna wierzyć, że euro ma swoją wartość jako budulec wspólnej Europy. Musi uczestniczyć w dyskusjach z udziałem wszystkich członków UE, a nie tylko tych ze strefy euro. Po trzecie - powinna myśleć o przyszłych pokoleniach i pamiętać, że Europa się starzeje.

Lewandowski ocenił też, że jeśli kolejne kraje UE sięgną po gwarancje 750 mld euro przygotowane w związku z kryzysem finansowym,będzie trudno ogłosić i obronić wizję budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020.

Dotychczas jedynym krajem, który poprosił o pieniądze i je dostał, jest Grecja, która otrzymała ok. 20 mld euro.

Komisarz ocenił, że lepiej by było, żeby te gwarancje nie zostały zaktywizowane i pozostały _ pieniądzem wirtualnym i nieużytym _. _ _

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)