Notowania

Przejdź na
fundusze unijne
01.02.2013 14:58

Lewandowski: Robienie polityki na sprawie środków UE osłabia Polskę

Wykorzystywanie sprawy wstrzymanych wypłat pieniędzy z funduszy unijnych na drogi do celów politycznych osłabia pozycję Polski - ocenił komisarz UE ds. budżetowych Janusz Lewandowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Wykorzystywanie sprawy wstrzymanych wypłat pieniędzy z funduszy unijnych na drogi do celów politycznych osłabia pozycję Polski - ocenił komisarz UE ds. budżetowych Janusz Lewandowski podczas konferencji poświęconej nowemu budżetowi UE.

Chodzi o przerwanie wypłat pieniędzy z funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Komisja Europejska wstrzymała wypłatę transzy 3,5 mld zł i zapowiedziała, że dopóki nie będą wyjaśnione ewentualne nieprawidłowości przy projektach, to nie będą refundowane dalsze wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty to ok. 4 mld euro.

Zdaniem Lewandowskiego sprawą tą żyje głównie polska opinia publiczna. Komisarz wyjaśnił, że w Brukseli tego typu decyzje się zdarzają i nie budzą emocji.

_ - Widzę gotowość robienia wielkiej polityki z tego powodu, co może być groźne. Na razie cała ta sprawa, która nie istnieje w Brukseli - jest jedną z bardzo wielu - działa na naszą korzyść w tym sensie, że Polska sama swoimi narzędziami uchwyciła nieprawidłowości. Gorzej, jeżeli zadziałałyby kontrole Komisji Europejskiej, które przecież kontrolują wszystko i to bardzo dokładnie _ - powiedział Lewandowski.

_ - Myśmy sprzątanie zaczęli sami, co buduje autorytet kraju, co jest jeszcze jedną cegiełką do rewolucji wizerunkowej, jakiej doświadcza Polska. Nie można bardziej zaszkodzić interesom Polski w tych dniach, jeżeli z tego incydentu, który był dobrym testem polskiej praworządności, zrobi się oskarżenie kraju _ - powiedział.

Jego zdaniem Polski nie można sadzać na ławie oskarżonych, jak kraju, który w ogóle sobie nie radzi z elementarnymi zasadami wydawania unijnych funduszy. Dodał, że ktoś, kto sprawę tę wykorzystuje do politycznych celów powinien wziąć po uwagę, że może to osłabić pozycję Polski w rozmowach na temat przyszłego budżetu UE.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała po piątkowym spotkaniu z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, że odmrożenie wypłat funduszy UE dla Polski przeznaczonych na drogi może nastąpić na przełomie lutego i marca.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracimy fundusze na drogi? Tusk odpowiada _ - Polska nie straci funduszy unijnych _- zapewnia Donald Tusk. Premier odniósł się w ten sposób do faktu wstrzymania przez Komisję Europejską wypłaty środków na budowę dróg.
"Polska punktuje UE". Sikorski pewny swego Wstrzymanie przez Komisję Europejską wypłat części funduszy na inwestycje drogowe może osłabić pozycję Polski w negocjacjach nad nowym budżetem Unii?
Unia zamraża 4 mld euro na polskie drogi. Przepadną? Bruksela uważa, że Polska powinna sprawdzić projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA.
Tagi: fundusze unijne, lewandowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz