Notowania

wiadomości
28.07.2014 17:08

Libia: Płoną zbiorniki paliwa. Władze zaniepokojone

Libijski rząd ostrzegł przed przed katastrofą dla ludzi i środowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/SABRI ELMHEDWI)

Libijski rząd ogłosił, że sytuacja jest _ bardzo niebezpieczna _, ponieważ pod Trypolisem płoną dwa zbiorniki paliwa i trwa nadal ostrzał rejonu przez walczące milicje. Ostrzegł przed przed _ katastrofą dla ludzi i środowiska _.

_ - Sytuacja staje się bardzo niebezpieczna po wybuchu pożaru drugiego zbiornika na produkty ropopochodne _ - podał rząd w krótkim komunikacie, ostrzegając przed _ katastrofą dla ludzi i środowiska, o trudnych do przewidzenia konsekwencjach _.

Pierwszy pożar wybuchł w niedzielę wieczorem, kiedy rakieta uderzyła w zbiornik zawierający ponad 6 mln litrów paliwa.

W zbiornikach położonych przy trasie na międzynarodowe lotnisko w Trypolisie znajduje się ponad 90 mln litrów paliwa. Przy tej samej drodze jest też według libijskiej spółki naftowej (NOC) zbiornik gazu. O lotnisko od 13 lipca trwają zażarte walki między rywalizującymi ze sobą milicjami. Są to ugrupowania złożone z byłych bojowników, swego czasu walczących z reżimem płk. Muammara Kadafiego.

Rząd w oświadczeniu wezwał do _ natychmiastowego zawieszenia broni _, ale w poniedziałek w południe rakiety nadal padały w pobliżu miejsca pożarów.

Według rzecznika NOC pożar nie daje się opanować. _ - Drugi zbiornik został trafiony i strażacy wycofali się z tego miejsca, ponieważ w rejonie znów podjęto ostrzał _ - powiedział agencji Reutera Mohamed Al-Harrai.

W Trypolisie według ministerstwa zdrowia Libii zginęło od 13 lipca blisko 100 osób, a 400 zostało rannych. Ten podany w niedzielę bilans nie uwzględnia ofiar starć w innych miastach i na wsi.

Po upadku w 2011 roku Trypolisu bojownicy z miasta Az-Zintan i ich sojusznicy kontrolowali obszar obejmujący międzynarodowe lotnisko, podczas gdy rebelianci z portowej Misraty umocnili się w innych częściach stolicy. Te silnie uzbrojone ugrupowania sprzymierzyły się z rywalizującymi ze sobą siłami politycznymi, które w chaotycznym okresie przejściowym po czterdziestoleciu rządów Kadafiego usiłują kształtować przyszłość Libii.

Walki toczące się między frakcjami byłych rebeliantów, którzy swego czasu ramię w ramię walczyli przeciwko dyktatorowi Kadafiemu, doprowadziły do tego, że swój personel dyplomatyczny z Libii ewakuowały ONZ, Turcja, USA, a liczne kraje zaapelowały do swoich obywateli o wyjazd z Libii z uwagi na wzrost przemocy.

Zatroskanie sytuacją w Libii wyrazili specjalni wysłannicy Ligi Arabskiej, USA i krajów europejskich, stwierdzając we wspólnym niedzielnym oświadczeniu, że osiągnęła ona _ stadium krytyczne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szpital w Gazie zaatakowany. W środku wielu pacjentów Do walk doszło mimo wcześniejszych apeli społeczności międzynarodowej i ONZ wzywających zwaśnione strony do podjęcia negocjacji pokojowych.
Łukaszenka: Współpraca z Unią? Są warunki - _ Jesteśmy gotowi budować stosunki z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, ale nie ze szkodą dla swoich interesów _- oświadczył prezydent Białorusi.
Co się stanie z irackimi chrześcijanami? Państwo Islamskie zostawiło do wyboru konwersję na islam, płacenie specjalnego podatku religijnego lub śmierć.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz