Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liczba kredytów na finansowanie eksportu. ZBP: W 2013 r. będzie rosła

0
Podziel się:

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw przez bankowców oceniana jest wyjątkowo pozytywnie.

Liczba kredytów na finansowanie eksportu. ZBP: W 2013 r. będzie rosła
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ponad 70 proc. respondentów z sektora bankowego uważa, że w przyszłym roku zwiększy się liczba kredytów i pożyczek na finansowanie firm eksportowych - wynika z badania Związku Banków Polskich pt. _ Finansowanie działalności eksportu przez banki _.

Marcin Idzik z TNS Pentor, omawiając wyniki badania przeprowadzonego w październiku br. wśród przedstawicieli sektora bankowego powiedział, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw przez bankowców oceniana jest wyjątkowo pozytywnie. Niemal 45 proc. respondentów uważa, że kondycja finansowa polskich firm działających na zagranicznych rynkach jest dobra, a zaledwie 10 proc. ocenia ją negatywnie.

Idzik wskazał, że głównymi powodami prowadzenia działalności eksportowej przez polskie firmy jest zwiększenie ich obrotów oraz niewystarczający popyt na rynku krajowym. _ To też naturalny etap rozwoju firm _ - podkreślił.

_ Wśród powodów niechęci polskich przedsiębiorców do eksportu jest m.in. ryzyko walutowe, a także nieznajomość rynku czy kontrahentów oraz konkurencja _ - mówił Idzik.

Ankietowani bankowcy wskazali też, że wciąż najpowszechniejszym narzędziem finansowania działalności eksportowej jest kredyt. Dotyczy to jednak przede wszystkim banków komercyjnych, w których połowa (51 proc.) respondentów deklaruje, że ich klienci korzystają z kredytów, wobec 38 proc. takich deklaracji wśród ankietowanych w bankach spółdzielczych.

_ Po kilku ostatnich kwartałach bardzo wyraźnie widać rosnące kredytowanie polskich firm. Zdajemy sobie sprawę, że polscy przedsiębiorcy są zainteresowani rozwojem poprzez wejście na rynki zagraniczne. Nie dziwią zatem wyniki badania przeprowadzonego wśród bankowców, w którym trzy czwarte respondentów zadeklarowało, że spodziewa się zdecydowanego wzrostu liczby kredytów i pożyczek w 2013 r. na cele związane z prowadzeniem działalności poza granicami Polski _ - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Pietraszkiewicz zwrócił się też do przedsiębiorców-eksporterów, by po rozpoznaniu rynku stosowali jak najlepsze standardy umów. _ Umowy handlowe, kooperacyjne według standardów rekomendowanych przez Międzynarodową Izbę Handlową - to naprawdę ustawia w innej pozycji negocjacyjnej każdego polskiego przedsiębiorcę _ - powiedział.

Stwierdził też, że należy unowocześnić system poręczeniowo-gwarancyjny. _ Musimy konsekwentnie budować pozycję polskiego systemu poręczeniowo-gwarancyjnego, on jest nam potrzebny nie tylko na potrzeby rynku wewnętrznego. W warunkach tak dużej niestabilności, zarówno w Europie, jak i w świecie, umocnienie i unowocześnienie polskiego systemu poręczeniowo-gwarancyjnego jest ważne _ - podkreślił.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała, że na polskie firmy, które chcą eksportować swoje towary za granicę, czeka wsparcie. Jak mówiła, z aktualnie oferowanych działań PARP szczególnie pomocne może być wsparcie oferowane w ramach działania 6.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka _ Paszport do eksportu _. Jak wskazała, w poniedziałek rozpoczął się konkurs, który potrwa do 16 listopada br. W 2013 r. Planowane są kolejne. PARP oferuje firmom także udział w misjach gospodarczych, których w przyszłym roku ma być kilkadziesiąt. Ponadto uczestnicy niektórych będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego udzielanego w ramach programu _ de minimis _, wdrażanego przez Ministerstwo Gospodarki.

_ Do podstawowych celów polityki wsparcia eksportu w najbliższych latach będą należeć promocja eksportu wśród małych firm i kształcenie ich menadżerów, co będzie prowadzić do zwiększenia ogólnej liczby eksporterów _ - stwierdziła szefowa PARP.

W jej opinii impulsem dla dalszego rozwoju polskiego eksportu w dłuższej perspektywie powinno być także stworzenie spójnego systemu wsparcia przedsiębiorców w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Czytaj więcej o bankach w Polsce w Money.pl
Mocny wzrost liczby wyłudzeń. Padł rekord W trzecim kwartale odnotowano 1539 prób wyłudzeń - jest to o 200 więcej niż w kwartale poprzednim.
Polacy inaczej traktują banki. Duża zmiana Od stycznia 2010 roku do końca czerwca 2012 roku klienci przenieśli między bankami ponad 37 tysięcy rachunków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)