Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liga Arabska musi pokonać bojowników

0
Podziel się:

W przeszłości państwa ligi nie pomagały sobie nawzajem. Powodem często był brak porozumienia co do koniecznych działań

Aleppo, Syria
Aleppo, Syria (Freedom House / Flickr (CC BY 2.0))

Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi zaapelował dziś do wszystkich 22 krajów członkowskich Ligi o zbrojną i polityczną walkę z bojownikami Państwa Islamskiego, islamistycznej organizacji, która opanowała znaczne terytoria w Syrii i Iraku.

W przeszłości państwa Ligi Arabskiej nie pomagały sobie nawzajem, gdy któreś z nich walczyło z lokalnymi grupami zbrojnymi; powodem często był brak porozumienia co do koniecznych działań lub obawa przed oskarżeniami o ingerowanie w sprawy suwerennego kraju - powiedział Arabi na posiedzeniu Ligi.

Teraz państwa arabskie muszą _ podjąć jednoznaczną i stanowczą decyzję o szerokiej konfrontacji _ z _ rozrastającymi się jak nowotwór grupami terrorystycznymi _ - zaznaczył.

_ - Wydarzenia w Iraku i działalność zbrojnego ugrupowania terrorystycznego, które kwestionuje nie tylko władze tego państwa, ale samą jego egzystencję oraz egzystencję innych krajów, to przykład wyzwań, które wstrząsają światem arabskim i którym Liga Arabska niestety dotąd nie była zdolna się przeciwstawić _ - powiedział Arabi.

Szef panarabskiej organizacji przypomniał, że Liga dysponuje mechanizmami, które dałyby prawną i polityczną podstawę dla wspólnej inicjatywy na rzecz _ wsparcia każdego państwa arabskiego, którego bezpieczeństwo i integralność terytorialna są zagrożone _ - także w przypadku, gdyby miało to oznaczać zbrojną interwencję.

Porozumienie Ligi Arabskiej z 1950 r. przewiduje, że kraj arabski może samodzielnie lub wraz z innymi krajami Ligi podjąć wszelkie konieczne działania, łącznie z użyciem siły, w celu obrony jednego z państw członkowskich przed atakiem lub przywrócenia pokoju. Do skorzystania z tego zapisu każdorazowo konieczna jest zgoda członków.

Przed posiedzeniem Ligi Arabskiej Arabi rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym o sposobach walki z Państwem Islamskim.

Wcześniej w niedzielę prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że w środę przedstawi plan _ przechodzenia do ofensywy _ wobec Państwa Islamskiego. W piątek Kerry na szczycie NATO wezwał dziewięć krajów sojuszniczych - Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę, Danię, Turcję, Kanadę i Australię - do udziału wraz z USA w koalicji przeciwko bojownikom tego ugrupowania.

W niedzielę amerykańskie lotnictwo na prośbę irackiego rządu przeprowadziło naloty na pozycje dżihadystów wokół tamy Hadisa w zachodnim Iraku; to pierwsze ataki sił USA w prowincji Anbar. Choć tama w Hadisie jest wciąż w rękach irackich sił rządowych, naloty mają powstrzymać ofensywę islamistów wymierzoną w tę i inne strategiczne tamy w kraju - podały źródła w Waszyngtonie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)