Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja Funduszu Kościelnego. Boni: Będzie okres przejściowy

0
Podziel się:

Boni uważa, że należy wydłużyć czas, w którym państwo opłacałoby duchownym składki zdrowotne i społeczne.

Likwidacja Funduszu Kościelnego. Boni: Będzie okres przejściowy
(kprm.gov.pl)
bFdOMWZh

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział, że okres przejściowy przed likwidacją Funduszu Kościelnego powinien zostać wydłużony do czterech lat, tak by dać Kościołom poczucie bezpieczeństwa.

Informacji dotyczących przebiegu konsultacji społecznych w sprawie założeń noweli ustawy zakładającej m.in. likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych rząd wysłuchał wczoraj. Kościół proponuje, by było to 1 proc. Zmianę modelu finansowania Kościołów zapowiedział w expose premier Donald Tusk.

Boni uważa, że należy wydłużyć czas, w którym działałyby dotychczasowe środki wyrównawcze, a państwo opłacałoby duchownym składki zdrowotne i społeczne, tak by dać Kościołom poczucie bezpieczeństwa. - _ Do tej pory mówiliśmy o okresie dwuletnim. Myślę, że powinien być przynajmniej dwa razy dłuższy, tak by wyrobił się taki nawyk i by wszyscy mogli ocenić, czy są gotowi do płacenia, do składania tego odpisu - mówimy o czterech latach _ - ocenił minister w radiu TOK FM.

bFdOMWZj

Jak przyznał, rządowa propozycja nadal zakłada odpis w wysokości 0,3 proc. podatku, ale sprawa _ nie jest jeszcze zamknięta _. - _ To, że jest to otwarcie, jeśli chodzi o wydłużenie okresu wyrównawczego, to dobry sygnał. Będziemy wracali do stołu i przekonywali się do różnych elementów tego rozwiązania _ - mówił Boni.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/209/m45777.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fundusz;koscielny;tematem;spotkania;zakonnikow,235,0,1085675.html) *Zakonnicy też martwią się o pieniądze kościoła * Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk. - _ To są trudne rozmowy, dlatego że z jednej strony mają taki odcień polityczny - media i politycy się interesują, komentują. Nie mam poczucia, by strona kościelna czuła się przeze mnie prześladowana. Te rozmowy są bardzo konkretne: szukamy rozwiązania, które byłoby nowoczesne _ - ocenił minister.

Zdaniem Boniego _ siła dramatyzmu _ dotyczy rozmowy z mniejszymi Kościołami, dla których sytuacja jest o wiele trudniejsza, bo mają mniejsze oddziaływanie społeczne. - _ Nie chcemy stworzyć sytuacji, w którym one znajdą się bez żadnych narzędzi. Wydłużenie okresu przejściowego gwarantującego poziom płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na dzisiejszym poziomie, dopóki członkowie wspólnot wierni nie zbudują w sobie tego nawyku, jest niezmiernie ważne _ - podkreślił.

Jak dodał Boni, rozmowy ze stroną kościelną na temat funduszu będą kontynuowane w połowie czerwca.

bFdOMWZp
Czytaj więcej w Money.pl
Ile zarabia Kościół. Z budżetu, tacy, ulg... Do tego dochodzą ogromne ulgi podatkowe. Zobacz jakie.
Rząd wydaje na bzdury, a z Kościołem liczy się co do grosza Znany dominikanin w rozmowie z Money.pl mówi o sprawie finansów Kościoła.
Kościół w Polsce dostaje dużo? Zobacz innych Money.pl sprawdził jak finansowani są duchowni w innych krajach europejskich.
bFdOMWZK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)