Notowania

emisja co2
16.03.2011 15:55

Limity CO2 przesadnie wyśrubowane

Premier Donald Tusk zapewnia, że będzie walczył w Unii o ich zwiększenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vickifrance/Dreamstime)

Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska będzie podkreślała jak _ przesadnie wyśrubowane _ są unijne oczekiwania ws. redukcji emisji CO2. Elementem polskiego stanowiska w tej sprawie, był odrzucony przez komisję środowiska PE, projekt rezolucji zgłoszony przez europosłów PO.

Eurodeputowani komisji środowiska Parlamentu Europejskiego odrzucili dziś projekt rezolucji PE zgłoszony przez europosłów PO Bogusława Sonika i Jolantę Hibner, by zablokować nowe unijne przepisy dotyczące przydziału darmowych pozwoleń na emisję CO2 przez zakłady przemysłowe na lata 2013-2020. Przy ich obliczaniu KE w grudniu oparła się na wskaźnikach emisyjności gazu naturalnego, nie uwzględniając węgla, który w Polsce jest podstawowym źródłem energii.

_ - Przyjęte przepisy zaproponowane przez Komisję Europejską mogą doprowadzić do zamykania części zakładów przemysłu energochłonnego i przenoszenia ich poza granice Unii. To nieodpowiedzialne stanowisko KE może oznaczać katastrofalne załamanie się niektórych gałęzi przemysłu w Polsce. Podobnie sytuacja wygląda w Czechach czy w Rumunii _ - powiedział Sonik.

Z kolei premier powiedział, że rezolucja zaproponowana przez europarlamentarzystów PO nie miałaby tak czy inaczej mocy sprawczej. _ - To jest raczej sygnał. Natomiast my podzieliliśmy limity dotyczące CO2 i jak na razie - jeśli chodzi - o polskie przedsiębiorstwa i ten sezon, nie przewidujemy jakichś dramatycznych zdarzeń _ - dodał Tusk.

Zdaniem polskich posłów propozycja KE powinna być dostosowana do możliwości wszystkich państw członkowskich UE i uwzględniać zróżnicowanie poziomów emisji według stosowanego paliwa: gaz-ropa-węgiel, a nie promować gaz. Polscy eurodeputowani ostrzegają, że jeśli ogłoszone przez KE rozwiązania wejdą w życie, Polakom grozi podwyżka cen energii cieplnej o nawet 22 proc.

Parlament Europejski ma w tej procedurze prawo weta (ale nie może wprowadzać do decyzji żadnych zmian). Dzisiejsze głosowanie w komisji pokazało, że polskim posłom nie udało się zyskać poparcia większości do odrzucenia decyzji KE. Wobec braku sprzeciwu PE a także Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, KE ma w najbliższym czasie ogłosić formalne podjęcie decyzji, która stanie się obowiązującym prawem.

Premier zapowiedział ponadto, że na forum UE _ będziemy cały czas dyskutowali o tym, jak przesadnie wyśrubowane są te oczekiwania i ambicje Unii - jeśli chodzi o ograniczenie emisji CO2 _.

_ - To jest taki bój od lat nieustający z naszej strony. Na razie będę bardzo wyraźnie sygnalizował naszym partnerom, że Polska na pewno nie zgodzi się na podwyższenie celu emisyjnego, czyli powyżej 20 proc. _ - podkreślił premier.

W 2008 r. kraje UE podjęły zobowiązanie w ramach pakietu klimatyczno-energetycznego, w którym zgodziły się o 20 proc. ograniczyć emisje CO2, o 20 proc. zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i o tyle samo zwiększyć efektywność energetyczną do 2020 r.

Komisja Europejska przyjęła we wtorek ścieżkę obniżania unijnych emisji CO2 o 80 proc. w 2050 r. Potwierdziła cel redukcji emisji do 2020 r. o 20 proc. nie wykluczając, że może to być 25 proc., jeśli kraje poprawią wydajność energetyczną i zwiększą udział energii odnawialnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t78258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;odklada;dyskusje;o;ograniczeniu;emisji;co2,149,0,692885.html) Bruksela odkłada dyskusję o ograniczeniu emisji CO2 Ministrowie środowiska krajów UE wrócą do tematu wiosną przyszłego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/800;firm;dostalo;limity;na;co2,85,0,612437.html) 800 firm dostało limity na CO2 To przede wszystkim huty, stalownie, cementownie i producenci energii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t87197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prawa;do;trucia;rozdzielone,223,0,606431.html) Prawa do trucia rozdzielone Decyzją rządu firmy mogą rocznie wyemitować 208,5 mln ton CO2. Sprzedać możemy prawa do emisji 32 mln ton.
Tagi: emisja co2, co2, emisja, dwutlenek węgla, polska, unia, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz