Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

List biskupów przeciwko "niwelowaniu wartości płci"

0
Podziel się

Kościół dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci - piszą hierarchowie w liście pasterskim, przestrzegając przed ideologią gender.

List biskupów przeciwko "niwelowaniu wartości płci"
(PAP/Radek Pietruszka)
bErjYabp

Kościół jednoznacznie opowiada się przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, ale równocześnie dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci - piszą biskupi w liście pasterskim, przestrzegając przed ideologią gender. Kościół zwalczając gender, broni patriarchalnego porządku - komentuje prof. Małgorzata Fuszara, współtwórczyni podyplomowych studiów _ Gender Studies _ na UW.

List ma być odczytany 29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, w kościołach na terenie całej Polski. Hierarchowie apelują w nim do rodzin i ludzi dobrej woli o odważne działania, które _ będą służyć upowszechnianiu prawdy o małżeństwie i rodzinie _.

Przypominają, że co roku tuż po Bożym Narodzeniu obchodzona jest Niedziela Świętej Rodziny. Z tej okazji biskupi przygotowują list pasterski, w którym podejmują refleksję na temat zadań i kondycji rodziny, a także wyzwań, które przed nią stoją. W tym roku wiele miejsca w liście biskupi poświęcili - jak piszą - _ ideologii gender _.

bErjYabr

_ Wobec nasilających się ataków tej ideologii skierowanych na różne obszary życia rodzinnego i społecznego czujemy się przynagleni, by z jednej strony stanowczo i jednoznacznie wypowiedzieć się w obronie chrześcijańskiej rodziny, fundamentalnych wartości, które ją chronią, a z drugiej przestrzec przed zagrożeniami płynącymi z propagowania nowego typu form życia rodzinnego _ - wyjaśniają wybór tematu hierarchowie.

_ Niebezpieczeństwo ideologii gender wynika w gruncie rzeczy z jej głęboko destrukcyjnego charakteru zarówno wobec osoby, jak i relacji międzyludzkich, a więc całego życia społecznego. Człowiek o niepewnej tożsamości płciowej nie jest w stanie odkryć i wypełnić zadań stojących przed nim zarówno w życiu małżeńsko-rodzinnym, jak i społeczno-zawodowym. Próba zrównania różnego typu związków jest de facto poważnym osłabieniem małżeństwa jako wspólnoty mężczyzny i kobiety oraz rodziny, na małżeństwie zbudowanej _ - piszą biskupi w liście.

_ Genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka _ - podkreślają biskupi. Jak piszą, według tej ideologii człowiek może siebie w dobrowolny sposób określać: czy jest mężczyzną czy kobietą, może też dowolnie wybierać własną orientację seksualną. _ To dobrowolne samookreślenie, które nie musi być czymś jednorazowym, ma prowadzić do tego, by społeczeństwo zaakceptowało prawo do zakładania nowego typu rodzin, na przykład zbudowanych na związkach o charakterze homoseksualnym _ - czytamy w liście. Biskupi dodają, że próba zrównania różnego typu związków jest poważnym osłabieniem małżeństwa i rodziny.

Według episkopatu _ ideologia gender _ bez wiedzy społeczeństwa i zgody Polaków od wielu miesięcy wprowadzana jest w różne struktury życia społecznego: edukację, służbę zdrowia, działalność placówek kulturalno-oświatowych i organizacji pozarządowych. _ W przekazach części mediów gender jest ukazywane pozytywnie: jako przeciwdziałanie przemocy oraz dążenie do równouprawnienia. Tymczasem trzeba zauważyć jak groźne dla życia społecznego jest twierdzenie, że płeć biologiczna nie ma żadnego istotnego znaczenia _.

bErjYabx

Jak piszą biskupi, nie jest czymś niewłaściwym prowadzenie badań nad wpływem kultury na płeć. _ Groźne jest natomiast ideologiczne twierdzenie, że płeć biologiczna nie ma żadnego istotnego znaczenia dla życia społecznego. Kościół jednoznacznie opowiada się przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, ale równocześnie dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci _ - czytamy.

Biskupi wyraźnie zaznaczają, że _ nie można społecznie zrównywać małżeństwa będącego wspólnotą mężczyzny i kobiety ze związkiem homoseksualnym _. Przypominają, że osoby o skłonnościach homoseksualnych nie mogą być poniżane, ale równocześnie podkreślają, że _ aktywność homoseksualna jest głęboko nieuporządkowana _.

Jak zauważają biskupi, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest dzisiaj edukacja środowisk wychowawczych. Apelują do rodzin i ludzi dobrej woli, aby _ odważnie podejmowali działania, które będą służyć upowszechnianiu prawdy o małżeństwie i rodzinie _.

Kościół na straży patriarchatu

Gender to społeczna i kulturowa tożsamość płci; Kościół zwalczając gender, broni bardzo tradycyjnego rozumienia społeczeństwa, patriarchalnego porządku - powiedziała PAP prof. Małgorzata Fuszara, współtwórczyni podyplomowych studiów _ Gender Studies _ na UW.

bErjYaby

Fuszara odniosła się w ten sposób do listu pasterskiego przygotowanego na Niedzielę Świętej Rodziny, w którym biskupi przestrzegają przed _ ideologią gender _.

Zaznaczyła, że gender to społeczna i kulturowa tożsamość płci. _ Ten termin wskazuje, że poza biologią określa nas także kontekst społeczny, kulturowy. Wskazuje, że to, co niosą ze sobą pojęcia: kobieta i mężczyzna jest nie tylko wyznaczone przez biologię, ale również przez społeczne role, społeczne oczekiwania _ - powiedziała.

Podkreśliła, że gender dotyczy sposobu, w jaki definiujemy siebie jako kobietę i mężczyznę. Absurdem nazwała twierdzenie, że gender pozwala na dowolne określenie, czy jest się kobietą czy mężczyzną.

bErjYabz

Skomentowała w ten sposób fragment listu, w którym biskupi napisali, że gender to ideologia, według której _ człowiek może siebie w dobrowolny sposób określać: czy jest mężczyzną, czy kobietą, może też dowolnie wybierać własną orientację seksualną _.

Zaznaczyła, że w nauce, którą się zajmuje, gender nie jest ideologią. _ Można się upierać oczywiście, że wszystko w życiu i nauce jest ideologią. Wedy musielibyśmy powiedzieć, że to czego broni Kościół także jest ideologią gender - starą, staromodną, na przeciwko której stoi nowa ideologia gender mówiąca, że niekoniecznie patriarchalny porządek, w którym władzę mają mężczyźni, a podporządkowane są im kobiety, jest jedynym możliwym _ - podkreśliła.

Powiedziała, że jeśli rozumieć gender jako pewną ideologię, to Kościół broni starego porządku, a zwalcza _ nową ideologię gender _ polegającą na _ partnerstwie, na wymianie ról, na indywidualnym wyborze, w jaki sposób kształtować siebie jako kobietę i mężczyznę _ - podkreśliła Fuszara.

_ - Znamy z historii, z kultury takie próby powstrzymania jakiejkolwiek reformy, jakiejkolwiek zmiany kulturowej, zmiany w relacji władzy i z tym mamy do czynienia. Jeszcze raz próbują propagatorzy dotychczasowego, bardzo tradycyjnego, staromodnego rozumienia społeczeństwa obronić dawne pozycje _ - oceniła Fuszara.

bErjYabA
Czytaj więcej w Money.pl
Episkopat o pedofilii: wielka krzywda Hierarchowie w ciągu dwóch dni obrad omówią trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych KEP na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.
Przełom w sprawie odpisów na kościoły? - _ Najbliższe tygodnie to przygotowanie tekstu umowy oraz projektu ustawy _ - powiedział minister Michał Boni. Ujawnił szczegóły.
O pedofilii w Episkopacie. Biskupi ujawnili Przyjęto aneksy do wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii.
Politycy chwalą biskupów. Za co? Na konferencji prasowej w episkopacie jeszcze raz powtórzono: Zero tolerancji dla pedofilii. Politycy uważają, że ważna deklaracja.
bErjYabS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)