Notowania

Lista leków refundowanych. Ministerstwo przedstawia nowy projekt

Dla 436 substancji, pacjenci zapłacą mniej niż teraz. Ucieszą się zwłaszcza...

Podziel się
Dodaj komentarz
(jorgeantonio/iStockphoto)

Nowe leki stosowane w leczeniu osteoporozy i raka piersi, obniżka cen urzędowych dla 180 medykamentów, 42 programy lekowe oraz nowe wskazania terapeutyczne dla 83 medykamentów - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowej listy refundacyjnej.

[Aktualizacja: godz. 23:55]

Analityk rynku farmaceutycznego, szef IMS Polska Michał Pilkiewicz mówi, że po raz pierwszy refundacją objęto dwie nowe substancje czynne: Denosumab i Eksemestan.

Michał Pilkiewicz dodaje, że część leków będzie dostępna po niższych cenach niż dotychczas. Część leków refundowanych będzie jednak droższa - zauważa ekspert. Ekspert dodaje, że nowa lista przynosi też zmiany dotyczące programów terapeutycznych.

_ - Dla 436 leków pacjenci zapłacą mniej niż teraz. Ucieszą się zwłaszcza ci po przeszczepach, cierpiący na choroby stawów oraz z chorobą Parkinsona - _ powiedział Pilkiewicz.

W obwieszczeniu refundacyjnym zapisano również nowe wskazanie dla 83 produktów leczniczych. W dwóch przypadkach dotyczą one wczesnej fazy leczenia raka piersi, w 80 przypadkach choroby afektywnej dwubiegunowej i w jednym zakażenia wirusem cytomegalii.

Ministerstwo przyjmie uwagiMinisterstwo Zdrowia będzie przyjmowało uwagi do projektu i w najbliższych dniach, najprawdopodobniej w piątek, ukaże się nowa lista leków refundowanych. Obwieszczenia w sprawie nowych leków refundowanych ukazują się co dwa miesiące. Nowa lista leków refundowanych ma obowiązywać od 1 maja.

Trzecia lista w tym roku zacznie obowiązywać od 1 maja. Zgodnie z ustawą refundacyjną musi być ona aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia leki refundowane mają urzędowe ceny i marże.

Resort informuje, że w porównaniu do listy refundacyjnej, która obowiązuje od 1 marca, dla 436 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 189,74 zł do 1 gr; dla 674 - wzrosły - od 44,79 zł do 1 gr. Z kolei dla 1029 produktów spały ceny detaliczne brutto - od 189,74 zł do 1 gr, a dla 101 wzrosły ceny detaliczne brutto - od 3,14 zł do 1 gr.

Na listę zostały wpisane dwie nowe substancje czynne nigdy dotychczas nierefundowane: Denosumab (osteoporoza), Eksemestan (rak piersi w II rzucie hormonoterapii). Lista zawiera także dwie substancje czynne, które były na niej w poprzednich latach, jednak ze względu na rezygnację producentów nastąpiła przerwa w ich refundacji. Chodzi o Nebiwolol - (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca) oraz Irbesartan (nadciśnienie tętnicze, choroby nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2).

Refundowana ponownie będzie atomoksetyna we wskazaniu: nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi oraz ze współistniejącymi chorobami takimi jak: tiki, zespół Tourette'a, zaburzenia lękowe lub z udokumentowaną nietolerancją, bądź niepowodzeniem terapii lekami psychostymulującymi jako element pełnego programu leczenia u dzieci od 6. roku życia oraz u młodzieży.

Dla 83 leków dodano nowe wskazania terapeutyczne. Chodzi o chorobę afektywną dwubiegunową (substancje czynne: lamotriginum, olanzapinum, quetiapinum - 80 produktów) i zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie (substancja czynna: valganciclovirum - 1 produkt). Wskazanie to dotychczas nie było refundowane.

MZ informuje, że dla 180 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu. Do listy zostało dopisanych 246 nowych produktów (nowych kodów EAN), których nie ma na obecnie obowiązującej liście. Przekłada się to na 95 nowych nazw handlowych leków i wyrobów medycznych z uwzględnieniem różnic w postaci farmaceutycznej leku.

Nowa lista zawiera nowe wskazania pozarejestracyjne: cyklofosfamid - choroby autoimmunizacyjne oraz amyloidoza; azatiopryna - choroby autoimmunizacyjne inne niż Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/253/m212477.jpg ) ] (http://tech.money.pl/leki-na-raka-beda-dostepne-ministerstwo-uspokaja-0-1066459.html) *Afera wokół leków na raka. "To wyrok śmierci" * Wiceminister zdrowia Jakub Szulc zdementował informacje o tym, że jeden z producentów wycofuje się z polskiego rynku z przyczyn ekonomicznych. wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego; flutikazon postacie donosowe - nieżyt infekcyjny lub alergiczny nosa, nieżyt trąbki słuchowej powikłany wysiękowym zapaleniem ucha; colecalciferolum (vit. D3) - osteoporoza, profilaktyka osteoporozy posterydowej; ryzendronian sodu - profilaktyka osteoporozy posterydowej; mykofenolan mofetilu - steroidzależny i cyklosporynozależny zespół nerczycowy, nefropatia toczniowa,
zapalenie naczyń - u dorosłych, leczenie tocznia rumieniowatego układowego oraz twardziny układowej; kwas foliowy - u chorych przyjmujących metotreksat w schorzeniach reumatycznych; amlodypina, nitrendypina, werapamil, diltiazem - w leczeniu pierwszoliniowym objawu Raynauda związanego z twardziną układową; budesonid, postacie wziewne - wirusowe zapalenie krtani u dzieci; enoksaparyna - zespół antyfosfolipidowy.

Resort zdrowia przypomina, że pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. MZ podkreśla, że większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej.

Czytaj więcej o lekach w Polsce w Money.pl
Lekarze namawiają do akcji wobec NFZ Przyjęta w tej sprawie uchwała to część zapowiadanej akcji ogólnopolskiej.
Nowy problem z lekami. Od 1 lipca się zacznie Pacjenci korzystający z programów lekowych mogą mieć problemy po 1 lipca
Szpitale mają ogromne problemy z lekami Szpitale mają ogromny problem z zakupem leków zgodnie z ustawą refundacyjną, która weszła w życie od nowego roku.
Tagi: lista leków refundowanych, szpitale, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz